AcasăEvenimentSportSUNT ÎN SFERTURI - La dublu, Begu și Niculescu merg mai departe,...

SUNT ÎN SFERTURI – La dublu, Begu și Niculescu merg mai departe, Cîrstea vine acasă

SUNT ÎN SFERTURI Perechea formată din Irina Begu şi Monica Niculescu s-a calificat, sâmbătă, la Melbourne, în sferturile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului Australian Open, primul de Grand Slam al anului, după ce a profitat de abandonul cuplului Nadia Kicenok (Ucraina)/Anastasia Rodionova (Australia), la scorul de 4-1.

Doar 36 de minute a durat partida, după care româncele au fost declarate învingătoare. Begu şi Niculescu merg în sferturile de finală ale probei de dublu, dar româncele nu ar fi vrut să câştige aşa! Rodionova a fost nevoită abandoneze după o accidentare gravă suferită la scorul de 1-4, iar australianca nu şi-a mai putut opri lacrimile. Anastasia abia se mai putea ţine pe picioare, fiind ajutată de colega ei să iasă de pe teren.

Monica Niculescu şi-a exprimat tristeţea pentru accidentarea dureroasă suferită de australianca în vârstă de 35 de ani, oferindu-le o scurtă declaraţie reporterilor: „Anastasia Rodionova este o fată foarte bună şi sper că se va recupera repede”.

Begu şi Niculescu şi-au asigurat un cec de 90.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA la dublu. Anul trecut, ambele românce au pierdut în primul tur, în perechi diferite, iar acum şi-au egalat cea mai bună performanţă a lor la Melbourne.

În sferturi, Begu şi Niculescu vor înfrunta cuplul american Jennifer Brady/Vania King, care a trecut în optimi de Nicole Melichar (SUA)/Kveta Peschke (Cehia), cu 6-4, 7-6 (5).

Capăt de drum pentru Sorana Cîrstea la Australian Open! Lucie Safarova a fost coşmarul ei, cehoaica învingând-o în optimile probei dublu, scor 2-6, 6-0, 6-4, după o oră și 43 de minute. Asta după ce Safarova a eliminat-o şi la simplu, în turul secund.

Cuplul Sorana Cîrstea/Beatriz Haddad Maia lăsa impresia că poate produce surpriza, dar Safarova şi Strycova, două jucătoare formidabile la dublu, şi-au arătat valoarea şi au întors scorul de la 1-4 în decisiv, câştigând cinci game-uri la rând.

Cîrstea şi Haddad Maia vor primi 45.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA la dublu pentru participare.