AcasăEvenimentÎN SFÂRȘIT, UN TROFEU - CSM Știința Baia Mare a câștigat Cupa...

ÎN SFÂRȘIT, UN TROFEU – CSM Știința Baia Mare a câștigat Cupa Regelui

ÎN SFÂRȘIT, UN TROFEU – Vicecampioana României la rugby, CSM Știința Baia Mare, a învins, sâmbătă, pe Steaua, cu scorul de 10-8 (7-5), în finala celei de-a doua ediții a Cupei Regelui, intrând în posesia trofeului câștigat anul trecut de Timișoara Saracens.

Meciul, disputat pe Stadionul național ”Arcul de Triumf” din Capitală, a fost unul extrem de echilibrat și disputat, ambele echipe mizând pe arma atacului, fără însă a fi neglijate fazele defensive.
714136_714136_site_rugby_031216_iol1-mp4-snapshot-10

Primele puncte ale părții întâi a jocului au fost puse pe tabela de marcaj abia în minutul 35, de băimăreni, printr-un eseu reușit de georgianul Bidzina Shamkharadze, transformat de neozeelandezul Luke Samoa. Replica steliștilor a venit însă imediat, fijianul Eseria Vueti reușind o încercare în minutul 39, Florin Vlaicu ratând însă transformarea, scorul la pauză fiind 7-5 pentru maramureșeni.

În repriza a doua, ”militarii” au crescut presiunea pentru a recupera diferența, iar internaționalul Vlaicu a izbutit să-i aducă în avantaj pe roș-albaștrii în minutul 58, prin fructificarea unei lovituri de pedeapsă.

58431e2c95f9cf971d8fb9c3

În minutul 66, băimăreanul Adrian Apostol a văzut cartonașul roșu după un gest nesportiv asupra unui adversar, lăsându-și echipa în inferioritate numerică, și se părea că Steaua va reuși să-și impună jocul și să câștige în final partida.

Nu a fost însă așa pentru că în minutul 71 ”zimbrii” au beneficiat de o lovitură de penalitate, concretizată de Luke Samoa, ei preluând din nou conducerea pe tabela de marcaj: 10-8.

imageresize

Deși s-au aruncat cu tot efectivul în atac, jucătorii din Ghencea nu au mai reușit să revină, Florin Vlaicu risipind orice speranță a bucureștenilor de câștigare a trofeului după ce a ratat două lovituri de pedeapsă, în minutele 75 și 79.

Așadar, CSM Știința Baia Mare câștigă ediția a doua a Cupei Regelui și obține prima victorie contra Stelei în acest an, după cele trei înfrângeri suferite în meciurile din Cupa României, în turul SuperLigii și în prima fază a Cupei Regelui.

„Ne bucurăm că am câștigat încă un trofeu, după doi ani de pauză. În fața Stelei, pentru că ne-a bătut de 3 ori anul ăsta, a fost o victorie și mai dulce”, a spus la finalul jocului Constantin Ene, completat de antrenorul celor de la Baia Mare, Eugen Apjok: „Mai ales că am jucat aici, la București, cu atât mai mare este satisfacția. Astăzi a câștigat echipa care a jucat rugby și care a fost mai puternica”.

„A mai rămas un singur obiectiv, cel de campionat, și sperăm să ne întoarcem la anul cu forțe proaspete, mai pozitivi și să reușim să îndreptăm această eroare”, a spus și Florin Vlaicu.

Astfel Știinta Baia Mare, după un sezon 2015 în care nu a cucerit niciun trofeu, iar în acest an a ratat finala Cupei României, își trece în cont primul succes în cadrul Cupei Regelui, un trofeu care vine să încununeze parcursul constant de care a dat dovadă în acestă competiție.

Trofeu a fost înmânt câștigătorilor de către Alteța Sa Regală, Principale Radu care a și asistat la partidă.

Locul 3 și medaliile de bronz au revenit jucătorilor dinamoviști care s-au impus, tot sâmbătă, cu 16-15, în finala mică, în fața celor de la CSM Olimpia București.