AcasăEvenimentSportSEMNE BUNE ANUL ARE - Trei victorii româneşti din trei meciuri în...

SEMNE BUNE ANUL ARE – Trei victorii româneşti din trei meciuri în Asia

Irina Begu a deschis şirul victoriilor pentru jucătoarele din România şi a început cursa contra cronometru pentru Rio 2016. Rezultat mare pentru Alexandra Dulgheru.În primele trei partide ale anului susţinute de jucătoarele din România pe tablourile principale la turneele de tenis la care participă, acestea au înregistrat tot atâtea victorii. În China, la Shenzhen Open, Irina Begu (cap de serie nr.3) a obţinut o victorie de serviciu, 6-3, 6-2 la jucătoarea spaniolă Lara Arruabarrena (86 WTA).

Pe partea de jos a tabloului, Monica Niculescu (cap de serie 4) a trecut şi ea, dar cu ceva emoţii, de letona Anastasija Sevastova (113), cu 1-6, 6-4, 6-3. Niculescu a început catastrofal meciul, pierzând categoric primul set, iar în cel secund a fost condusă cu 1-3. De aici a început însă revenirea, decisivul a fost controlat fără probleme de româncă.

În turul II, Begu va avea drept adversară pe nemţoiaca Anna-Lena Friedsam (91), care în primul meci a trecut de Bojana Jovanovski (Srb) cu 6-0, 6-3. În ceea ce o priveşte pe Niculescu, ea se va duela în turul II cu maghiara Timea Babos (67), învingătoare în primul tur cu 6-3, 6-2 la Evgeniya Rodina (Rus). Cele două meciuri se vor juca mai mult ca sigur miercuri, turneul fiind deja întârziat cu 24 de ore.

În Noua Zeelandă, la Auckland, în cadrul ABS Clasic, Alexandra Dulgheru a reuşit o victorie mare în faţa unei adversare mai valoroasă decât ea, „copilul minune” al Belgiei, Alison Van Uytvanck, scor: 1-6, 6-2, 6-4. Jucătoarea din Belgia, cap de serie nr.8 era apriori favorită certă, s-a impus fără probleme în primul set, dar a fost depăşită net de româncă în următoarele două seturi. În turul II, Dulgheru va avea adversară pe învingătoarea din meciul Yulia Putinsteva (Kaz)-Marina Erakovic (Noua Zeelandă).