AcasăEvenimentSportȘefii Vasluiului și cei ai CFR-ului au văzut meciuri diferite! Porumboiu arțăgos,...

Șefii Vasluiului și cei ai CFR-ului au văzut meciuri diferite! Porumboiu arțăgos, ironic și obraznic, Mureșan și Paszkany cu picioarele pe pământ.

Finanțatorul lui FC Vaslui rămâne același critic al arbitrilor. Adrian Porumboiu a recunoscut că a fost penalty la Hora, însă a fost nemulțumit de arbitraj, ironizându-l pe Tudor, dar și pe asistenți.
Într-o intervenția la Digi Sport, Porumboiu a declarat: ”M-am dus la cabine la pauză să văd dacă nu e cumva sosia lui Tudor. Să îl trag de bărbiţă. Credeam că s-a deghizat altcineva. Ronny trebuia eliminat. Asistentul a ridicat fanionul la faze simple, când scăpam singuri spre poarta lor. Cred că tuşierii calculau viteza vântului. Asta e! Au protecţie mare”.
Adrian Porumboiu a recunoscut că CFR a avut un penalty neacordat. „Trebuie să recunosc că şi ei avut penalty, dar arbitrii parcă vin în inspecţie la Vaslui. În aceste condiţii, ce să obţinem. Bravo lor! Sunt şmecheri”.
Finanțatorul lui FC Vaslui i-a ironizat, totodată, pe clujeni: ”CFR trebuia să piardă, chiar dacă am jucat în zece. Foarte bine că pot să facă alte lucruri, dar nu au trupă să ia titlul. Pe orice planetă vor ei îi batem dacă se joacă corect (n.r. cacofonia aparține vorbitorului). Dacă nu erau jocuri de culise, aveam 20 de puncte în faţa lor”.
Porumboiu nu l-a iertat nici pe Luz, eliminat în minutul 15: „A făcut un gest inutil. Am un jucător care m-a dezamăgit. Cred că ar trebui să primească o primă de la CFR”.

Cu toate că echipei sale i s-a refuzat un penalty, în minutul 84, Iuliu Mureșan consideră că egalul (1-1) scos de CFR la Vaslui este un rezultat bun. Și crede că în etapa viitoare formația clujeană e capabilă să învingă pe Rapid.
Mureșan a declarat la Digi Sport: ”Am dat gol repede și am avut om în plus, însă am fost egalați pe o greșeală stupidă. Am venit la Vaslui să câştigăm, însă și un egal este un rezultat bun. Suntem neînvinși de 11 etape. Am avut ocazii pe final, am avut penalty la Hora, dar asta e!”.
Și Arpad Paszkany a recunoscut că ”Vasluiul are cel mai bun fotbal din Liga 1! La finalul campionatului, dacă ne vom bucura pentru un nou titlu, atunci ăsta e un mare punct pentru noi! CFR a fost echipa care avea ceva de pierdut, iar jucătorii s-au gândit mai mult la lucrul ăsta. Puteau să joace cu mult mai mare încredere. Una peste alta, este un punct important în faţa unei echipe care joacă foarte bine, cu jucători foarte valoroşi. Nu pot să spun că sunt supărat”, a declarat Paszkany la Digi Sport.
Paszkany a considerat arbitrajul lui Alexandru Tudor drept corect. „Dacă erau alţii în situaţia noastră, urlau trei trei zile. Îmi imaginez ce ar fi spus alţii după penalty-ul neacordat! Cred că terminaţi emisiunea peste trei zile”, a spus patronul clujenilor făcând trimitere, desigur, la omologul său de la FC Vaslui, Adrian Porumboiu.