AcasăEvenimentSportSE ÎNCURCĂ LUCRURILE – Fleury a învins-o pe Larvik în deplasare și...

SE ÎNCURCĂ LUCRURILE – Fleury a învins-o pe Larvik în deplasare și HCM Baia Mare este pe locul trei în grupă!

Echipa franceză Fleury a produs poate cea mai mare surpriză din actuala ediţie a Ligii Campionilor, chiar pe terenul vicecampioanei Europei, Larvik. Fleury s-a impus categoric cu scorul de 31-26. Portarul Zoqbi a reuşit 19 intervenții, iar Alexandra Barbosa Cabral a fost cea mai bună marcatoare, cu 9 goluri. De la gazde, Nora Mork, coșmarul echipei HCM Baia Mare, a înscris 11 goluri, dar nu i-a folosit la nimic.

Liderul grupei principale 1, Rostov pe Don, a câştigat fără emoţii pe teren propriu în faţa celor de la Thuringer, cu 30-24. La pauză, scorul a fost 15-7 pentru gazde. Portarul rusoaiecelor, norvegianca Katrine Lunde, a fost de netrecut, având 14 intervenții reușite,

Pentru Thuringer nu a evoluat Eliza Buceschi, accidentată, dar nici Crina Pintea.

6.Thuringer F7016169:1991

În sferturile de finală se califică primele patru clasate. HCM Baia Mare este la egalitate de puncte cu Larvik și Fleury, dar la calificare contează întâlnirile directe. Larvik are două victorii cu HCM. Ca să treacă peste Fleury, în caz de egalitate de puncte, HCM nu trebuie să piardă duminică, sau să nu o facă la mai mult de două goluri diferență.

Mai sunt de disputat următoarele partide:

14. 02 2016: Ferencvaros – Rostov Don, Thuringer – Larvik, Fleury Loiret – HCM Baia Mare.

20. 02. 2016: HCM Baia Mare – Thuringer, Larvik – Ferencvaros, Rostov – Fleury.

27.02. 2016: Ferencvaros – HCM Baia Mare, Thuringer – Rostov Don, Fleury – Larvik.

Din perspectiva programului, HCM Baia Mare are cele mai mari șanse să o depășească pe Larvik la număr de puncte, dar, dacă nu pierde în Franța, poate să termine pe locul trei. Mai sunt trei etape de disputat și, practic, orice se poate întâmpla în această grupă, unde doar Rostov pe Don este calificată sigur, iar Ferencvaros poate să o urmeze în cazul unei victorii în etapa următoare.