AcasăEvenimentSportSCHIMBAREA LA FAȚĂ - Fără Ranieri, Leicester s-a calificat în sferturile Ligii...

SCHIMBAREA LA FAȚĂ – Fără Ranieri, Leicester s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

SCHIMBAREA LA FAȚĂ Juventus şi Leicester City s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor, unde li se alătură lui Bayern Munchen, Real Madrid, Barcelona şi Borussia Dortmund.

Miracolul Leicester continuă şi în UEFA Champions League! Campioana Angliei a întors rezultatul din tur contra Sevillei şi a ajuns în sferturile de finală, după succesul cu 2-0.

La debutul în UEFA Champions League al antrenorului Craig Shakespeare, Leicester a învins-o pe Sevilla şi este, în premieră, în sferturile de finală. După 2-1 pentru spanioli, în tur, pe Ramon Sanchez Pizjuan, andaluzii au ratat o ocazie mare după patru minute, prin Nasri.

58c8682795f9cfc24e13c49d

Britanicii au deschis scorul. Căpitanul Wes Morgan a devenit primul jamaican care înscrie în UEFA Champions League, iar Leicester a condus la pauză cu 1-0.

Sampaoli a mutat ofensiv la pauză, cu Jovetic şi Mariano. Escudero a fost aproape de gol în minutul 53, dar imediat gazdele şi-au dublat avantajul, prin Albrighton. Correa a rata apoi şansa de a duce meciul în prelungiri, iar Nasri a fost eliminat pentru un conflict cu Vardy.

În inferioritate numerică, spaniolii au primit penalty la Vitolo, dar portarul gazdelor a parat şutul lui N’Zonzi, spre satisfacţia tatălui său, Peter Schmeichel.

Jorge Sampaoli a fost trimis apoi în tribune, pentru proteste, iar Vardy a semnat ultimele ocazii importante pentru campioana Angliei. Leicester s-a impus cu 2-0 şi merge în sferturile UEFA Champions League.

Hațegan la centru

Juventus a trecut de FC Porto cu două victorii în optimile Ligii Campionilor. În returul de la Torino, condus de o brigadă română cu Ovidiu Haţegan la centru, campioana Italiei s-a impus cu 1-0.

58c869ce95f9cfde4e13c49d

După 2-0 în turul de pe Dragao, oamenii lui Massimiliano Allegri i-au luat tare pe portughezi şi pe teren propriu. Dybala şi Manduzkic au ratat primele ocazii. Chiar înaintea pauzei, Ovidiu Haţegan a acordat penalty pentru Juve la henţul lui Maxi Pereira şi i-a arătat roşu direct fundașului dreapta de la Porto. Dybala a transformat și i-a adus în avantaj pe bianconeri.

În partea secundă. Soares a trecut cu lângă egalare, iar Higuain nu a găsit drumul spre golul al doilea. S-a terminat 1-0 pentru Juve, care a bifat a 14-a victorie la rând pe teren propriu în toate competiţiile. Un amănunt interesant și despre Dybala: ultimele sale 4 goluri în toate competițiile au fost marcate din lovituri de la 11 metri.

Miercuri seară au loc ultimele două optimi de finală: Atletico Madrid – Bayer Leverkusen (în tur: 4-2) şi AS Monaco – Manchester City (în tur: 3-5).