AcasăEvenimentSportROLAND GARROS - Simona Halep e în turul trei după ce a...

ROLAND GARROS – Simona Halep e în turul trei după ce a trecut de Zarina Diyas

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al Grand Slam-ului de la Roland Garros, după ce s-a impus în două seturi în fața Zarinei Diyas, 7-6, 6-2. La finalul acestei partide, în al cărui prim set a fost condusă cu 4-2, Halep a recunoscut că și-a intrat mult mai greu în ritm.

”A fost dificil. În primul set am început destul de slab, am pierdut câteva game-uri la rând, am fost emoționată, puțin nervoasă, dar apoi am revenit și am încercat să țin mingea în teren, să lupt pentru fiecare punct și până la urmă a fost bine”, a spus Halep la Eurosport.

Sportiva noastră a explicat mai apoi că a fost nevoită să schimbe sistemul de joc pentru a câștiga partida.

”În setul al doilea, da, am găsit ritmul, am fost mai agresivă, am vrut să inchid mai repede punctul, să deschid terenul, am încercat câteva voleuri drive, plus că și serviciul a fost mult mai bun în a doua parte. Ce mai, sunt fericită!

E bine că joc întotdeauna primul meci al zilei, am tot restul zilei pentru mine, am și o zi liberă acum și am timp să mă pregătesc pentru turul următor”, a mai spus sportiva noastră.

Înainte de a ajunge la vestiare, Halep a fost intervievată și de Ilie Năstase.

”A fost destul de greoi terenul, dar am reuşit să câştig. E mult mai mare terenul şi nu prea am repere. Am încercat să stau acolo punct cu punct şi am reuşit să revin în primul set”, a completat Simona Halep.

Halep (24 ani), cap de serie numărul 6 la competiţia din capitala Franţei, şi-a asigurat un cec în valoare de 102.000 euro şi 130 de puncte WTA în urma acestei victorii, obţinută după o oră şi 23 minute de joc.

În turul al treilea, Simona va juca împotriva japonezei Naomi Osaka, numărul 101 WTA. Aceasta a învins-o pe Mirjana Lucic-Baroni, în două seturi, 6-3, 6-3.