AcasăEvenimentSportROLAND GARROS - Irina Begu, pe urmele Simonei în turul doi!

ROLAND GARROS – Irina Begu, pe urmele Simonei în turul doi!

Irina Begu a fost a treia sportivă din România, care a jucat luni, în primul tur de la Roland Garros. După victoria Simonei Halep (6-2, 6-0 cu Nao Hibino) şi eşeculAlexandrei Dulgheru (1-6, 3-6 cu Yanina Wickmayer), ocupanta locului 28 WTA a ajuns în runda a doua a turneului de la Paris.

Irina a revenit spectaculos în partida cu Bethanie Mattek-Sands, pe care a învins-o cu 5-7, 6-1, 6-3, după două ore şi 7 minute de joc.

Bethanie a câştigat primul set, după ce şi-a adjudecat patru puncte consecutive pe serviciul Irinei Begu. A fost singurul break al primului set.

Irina şi-a revenit rapid, a jucat agresiv în setul doi și a reușit să trimită meciul în prelungiri. Al treilea act al partidei a avut un istoric asemănător cu cel de-al doilea, deși americanca a luat două game-uri în plus.

Irina Begu (25 ani), cap de serie numărul 25 la Openul Franţei, a câştigat toate cele cinci meciuri cu Bethanie Mattek-Sands (31 ani, 86 WTA). Cele două s-au întâlnit pentru al doilea an consecutiv la Roland Garros.

În prima confruntare, Irina s-a impus cu 6-4, 1-6, 6-2 în sferturi la Linz în 2012, apoi a învins cu 6-2, 6-4 în optimi la Rio anul trecut, a câştigat cu 6-4, 7-6 (6) în primul tur la Roland Garros în 2015 şi anul acesta în turul al doilea la Charleston, cu 6-4, 4-6, 6-2.

Begu şi-a asigurat un cec de 60.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Irina Begu va avea o adversară dificilă în turul secund, Coco Vandeweghe, jucătoare de 24 de ani, aflată pe locul 43 în lume. Cele două se vor înfrunta în premieră, după ce sportiva din Statele Unite a trecut de Naomi Broady, cu 6-4, 3-6, 6-3.