AcasăEvenimentSportREZULTAT BUN - Steaua a terminat la egalitate în deplasare cu Sparta...

REZULTAT BUN – Steaua a terminat la egalitate în deplasare cu Sparta Praga

REZULTAT BUN Steaua a reușit un egal la Praga, cu Sparta, în al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor. Cehii au deschis scorul în prima repriză, în minutul 35. Vicecampionii României au egalat prin golul fabulos al lui Nicușor Stanciu, cu un sfert de oră înainte de final.

Dominată destul de clar în prima repriză, Steaua nu a cedat presiunii şi a revenit pe tabela de marcaj, la capătul unei reprize care l-a impresionat pe Ilie Dumitrescu. Fosta mare glorie a roş-albaştrilor a lăudat schimbările lui Reghecampf şi modul în care fotbaliştii au reuşit să revină în meci, asemenea unei echipe mari.

Reghe a avut reacţie. Cei care au intrat au adus un plus echipei. Cel mai important lucru în această seară e că formaţia a arătat maturitate. Au reuşit să fie consistenţi. Este o reacţie foarte bună atât a jucătorilor, cât şi a antrenorului. Pentru mine a fost o surpriză mare evoluţia Stelei, mai ales în repriza a doua. E un rezultat imens„, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Rugat să nominalizeze cei mai buni jucători ai Stelei în remiza de la Praga, fostul mare internaţional nu a fost zgârcit în laude.

Pintilii, în axul central a făcut un meci foarte bun. Toşca şi Tamaş au fost foarte buni, Enache a avut şi el acţiuni bune, la fel şi Momcilovic„, a mai spus Ilie Dumitrescu.

Reghecampf a folosit următorii jucători cu Sparta Praga: Niță – Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovici – Pintilii, Achim (D. Popescu 89′) – Aganovici (Muniru 61′), Stanciu, Tudorie (Ad. Popa 55′)- Golubovici.

Nicolae Stanciu a fost omul meciului Sparta – Steaua 1-1. Prestaţia sa entuziasmantă l-a determinat pe Becali să îl declare netransferabil, cel puţin până la finalul sezonului în curs.

După finalul sezonului trecut, Stanciu părea să fie principalul produs de export al Stelei. Becali a ţinut însă la preţ şi le-a dat drumul altor fotbalişti de plan secund, astfel că în acest moment nu se mai pune problema plecării purtătorului tricoului cu numărul „10”.

Acum nu mai putem vorbi de transferul lui Stanciu. Dacă îl mai dau și pe Stanciu trebuie să uităm de Steaua 3-4 ani. Dacă îl dau și pe Stanciu, Steaua e gata, la revedere. Să zicem că poți lua campionatul, dar nu mai ai niciun fel de șansă în Europa, n-ai cum fără el„, a spus Becali, la Digi Sport.

În privinţa jocului propriu-zis, Becali s-a declarat destul de mulţumit, însă a ţinut să remarce în primul rând rezultatul.

E foarte bine. După cum au stat lucrurile cred că este foarte bine pentru că această echipă nu ne poate bate niciodată această echipă, Sparta Praga. Noi astăzi n-am avut cu cine juca. Stanciu era singur acolo. Am vorbit și cu Mihai la pauză și i-am zis că asta nu e o echipă care să ne scoată pe noi. Dacă intră macar Popa o să-i depășim. Dacă erau și Hamroun și Popa cred că puteam face scor cu ei. Au avut și ei ocazii, dar nu datorită unui joc elaborat. Dacă intra prima ocazie a noastră era mai greu și pentru ei, dar nu au avut nimic care să ne depășească. Deși eram cu echipa puțin șchioapă, ei nu ne-au dominat. Am avut posesie mai multă, suntem mai tehnici. Singurul lor jucător mai periculos era Konate„, a mai spus Becali.

Returul dintre Steaua şi Sparta va avea loc la Bucureşti, pe Arena Naţională, miercurea viitoare.