AcasăEvenimentSportA RĂMAS SINGURĂ - Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei la...

A RĂMAS SINGURĂ – Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei la Australian Open

A RĂMAS SINGURĂ Sorana Cîrstea a învins-o, fără drept de apel, pe Carla Suarez Navarro, 7-6 (1), 6-3, și s-a calificat în turul al treilea de la Australian Open. Este pentru a treia oară când sportiva noastră ajunge în această fază a competiției, după 2012 și 2013, dar și prima dată când ajunge în turul al treilea al unui turneu de Grand Slam, din 2014, după Roland Garros.

Cîrstea (26 ani, 78 WTA) s-a impus după o oră şi 33 de minute în faţa ibericei (28 ani, 12 WTA) şi este singura româncă rămasă în cursă la simplu din şase care au fost la debutul tabloului principal.

Suarez a început bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi Cîrstea a luat trei game-uri la rând, cele două mergând cap la cap până în tie-break. Iberica a luat primul punct, dar apoi românca nu i-a mai lăsat nicio şansă şi şi-a adjudecat primul set cu 7-6 (1).

În setul secund, Cîrstea a început cu break, dar apoi ambele jucătoare au câştigat doar contra serviciului, până la 3-2 pentru reprezentanta noastră, care a reuşit să îşi fructifice serviciul, iar apoi s-a desprins la 5-2. Carla Suarez a avut o zvâcnire de orgoliu şi a mai reuşit un break (3-5), dar Sorana a încheiat meciul pe serviciul adversarei cu 6-3 în setul secund.

Cîrstea a făcut 5 duble greşeli, faţă de 2 ale adversarei, a avut 25 de winners, faţă de 11 Suarez, şi a făcut 37 de erori neforţate, iberica având 34.

Sorana şi-a creat nu mai puţin de 14 oportunităţi de break, din care a transformat doar 5.

587f359695f9cff5281c7021

Cîrstea are acum 4-1 în meciurile directe cu Suarez Navarro, în faţa căreia pierduse ultima confruntare, în 2009, la Marbella, 6-2, 6-7 (5), 6-2 pentru spaniolă în semifinale.

În turul al treilea, Cîrstea o va înfrunta pe americanca Alison Riske, victorioasă cu 7-6 (7), 4-6, 6-1 în faţa chinezoaicei Shuai Zhang (cap de serie numărul 20).

Sorana are 2-1 în meciurile directe cu Riske (26 ani, 42 WTA), care s-a impus în 2009 la US Open în calificări, cu 6-2, 7-6 (4), românca învingând în 2013 în optimi la Washington, cu 3-6, 6-2, 6-3, şi în 2014, la Pattaya City (Thailanda), tot în optimi, cu 6-3, 6-4.

Ea şi-a asigurat acum 130.000 dolari australieni şi 130 de puncte WTA.

După ce a început anul 2016 de pe locul 244, Sorana Cîrstea a avut o revenire spectaculoasă şi s-a întors între cele mai bune 100 de jucătoare ale lumii. Noul an a început bine, iar românca şi-a egalat cel mai bun rezultat al carierei la Australian Open, turul 3, pe care îl reuşise în alte două rânduri, în 2012 şi 2013.

Irina Begu, cap de serie numărul 27, a fost eliminată în turul 2 la Australian Open. Jucătoarea din România a fost învinsă în două seturi, scor 4-6, 6-7 (8-10), de cehoaica Kristyna Pliskova, sora geamănă a Karolinei Pliskova. Meciul a durat o oră şi 37 de minute.