AcasăEvenimentRĂMÂNEM ÎN CĂRȚI – HCM Baia Mare a câștigat la Viborg! (GALERIE...

RĂMÂNEM ÎN CĂRȚI – HCM Baia Mare a câștigat la Viborg! (GALERIE FOTO)

HCM Baia Mare a câştigat cu greu disputa cu Viborg, aceasta fiind cea de-a doua victorie în acest an a elevelor antrenate de Tone Tiselj în actuala ediţie de Liga Campionilor. Meciul a fost extrem de echilibrat, victoria băimărencelor fiind decisă în ultimele minute ale partidei. O victorie mare obţinută de echipa din Baia Mare. Scorul final, după disputarea celor 60 de minute de joc a fost 31-30 pentru Baia Mare.

Partida a fost foarte echilibrată. Excelent conduse de brazilianca Do Nascimento și Valentina Elisei, băimărencele au condus cu 13-12 la pauză. Suedeza Gullden, Balle și Skov au fost cele mai bune marcatoare ale danezelor. Ardelencele au învins cu 31-30 și se gândesc cu speranță la partidele din ultimele trei etape ale fazei a doua a grupelor. In urma acestui rezultat, campioana Romaniei la handbal feminin a ajuns la un punct de locul 3 si are mari sanse de calificare in sferturile de finala.

Gazdele au început mai bine și conduceau cu 3-0 după trei minute de joc. HCM a egalat, 3-3 (5), dar Viborg s-a desprins din nou la trei goluri, 7-4 (10). Echipa antrenată de Tine Tiselj a mai egalat o dată, la 8-8 (22), iar în minutul 26 a preluat conducerea în premieră, după un gol din poartă în poartă reușit de goalkeeper-ul Barbara Arenhart, 10-11. HCM a avut 13-11 (29), dar la pauză avansul a fost minim, 13-12.

În repriza secundă, HCM a controlat jocul, iar gazdele au fost într-o continuă cursă de urmărire. HCM Baia Mare nu a reușit să se desprindă, deși a avut mai multe ocazii, conducând cu 14-12 (31), 15-13 (34), 16-14 (36), 22-20 (46), 23-21 (47). Cu cinci minute înainte de final campioana României a depășit cu brio un moment delicat, de dublă inferioritate, iar în min. 59 Paula Ungureanu a apărat o minge, Buceschi a dus avantajul la 31-29 (60) și conturile erau încheiate.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor teroriste din Danemarca.

VIBORG: Chana Franciela Masson De Souza, Rikke Poulsen – Rikke Skov (11), Kirsten Helene Balle (6), Isabelle Gullden (6), Sanja Damnjanovic, Sarah Andreassen (4), Louise Lyksborg (1), Louise Burgaard, Sarah Paulsen (2). Antrenor: Christian Dalmose.

HCM Baia Mare: Barbara Arenhart (1 gol), Paula Ungureanu – Aneta Pîrvuț, Alexandra Do Nascimento (5), Eliza Buceschi (2), Lois Abbingh (6), Valentina Ardean Elisei (5), Anastasia Lobaci (2), Elena Gjeorgjievska (1), Ksenia Makeeva (2), Timea Tătar, Ekaterina Davîdenko (3), Camilla Herrem (4). Antrenor: Tone Tiselj.

Au arbitrat Viktorija Kijauskaite și Ausra Zaliene (ambele din Lituania), în timp ce delegat EHF a fost Kristian Johansen (Insulele Feroe). În etapa viitoare, HCM Baia Mare va juca acasă cu IK Savehof, pe 1 martie.

In celelalte doua meciuri ale etapei din grupa 2, IK Savehof a cedat pe teren propriu, cu Larvik HK, scor 20-25, iar Gyor ETO a invins, acasa, pe Metz Handball, cu 31-27.