AcasăEvenimentSportPuștii lui Hagi au uitat să piardă! Viitorul Constanța a scos un...

Puștii lui Hagi au uitat să piardă! Viitorul Constanța a scos un punct și la Bistrița

Gloria Bistrița a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu Viitorul Constanța. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză. Gazdele au început bine meciul și au avut o primă mare ocazie de gol în minutul 6, prin Curtuiuș. Acesta a scăpat de marcaj în stânga careului, a tras pe lângă Buzbuchi la colțul scurt, dar portarul a reușit să atingă mingea și aceasta a întâlnit doar plasa laterală.
La faza imediat următoare oaspeții au deschis scorul pe o contră rapidă și letală. Nicolae Dică a pasat excelent pentru Gabi Iancu, iar acesta și-a demonstrat calitățile și l-a învins pe Dolha cu un șut pe jos la colțul lung.
După ce Viitorul a deschis scorul, fotbaliștii de la malul mării au cedat tot mai mult inițiativa, ceea ce a dus la o dominare teritorială a bistrițenilor. N-a fost nicio surpriză că Bistrița a reușit egalarea încă din prima rerpiză, în minutul 40 Cornel Predescu finalizând cu gol o fază inițiată de Curtuiuș.
Repriza a doua a fost mult mai săracă în faze de poartă. Ambele echipe au pus prudența pe primul loc, și chiar dacă s-au comis greșeli, acestea ori au fost reparate la timp ori echipa adversă a greșit la rândul ei.

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu (Ţîrcă ’65), Ionescu, Kanon, Reano – Anton, Romario (Feher ’83) – Zahiri, Predescu (Laio ’77), Braganca – Curtuiuş. Antrenor: Nicolae Manea

Viitorul Constanţa: Buzbuchi – Bălaşa, Bejan, Larie, Toşca – Al. Lazăr (Benzar ’56), Vaştag – G. Iancu, Dică (Cl. Herea ’79), Chiţu – Alibec (Gavra ’33). Antrenor: Cătălin Anghel

Cartonaşe galbene: Braganca ’29, Peteleu ’60 / Bejan ’23, Iancu ’58, Benzar ’67
Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Vasile Marinescu şi Dragoş Iliescu. Rezervă a fost Adrian Illyeş.
Observatori au fost Patriţiu Abrudan şi Viorel Boiţ.
La partidă au asistat aproximativ 1000 de spectatori.