AcasăEvenimentSportPRIMA RUNDĂ – Rezultatele și marcatorii din prima etapă a Ligii Campionilor

PRIMA RUNDĂ – Rezultatele și marcatorii din prima etapă a Ligii Campionilor

PRIMA RUNDĂ Marți și miercuri seară au avut loc partidele din prima etapă a fazei grupelor în Liga Campionilor. Cea mai mare surpriză se putea produce pe Santiago Bernabeu, acolo unde Real Madrid a câștigat cu mari emoții disputa cu Sporting Lisabona.

Lusitanii au condus până în minutul 89, atunci când Ronaldo a adus egalarea, marcând în poarta echipei care l-a lansat în fotbalul mare. Golul de 3 puncte al madrilenilor a fost înscris de Alvaro Morata în al patrulea minut de prelungiri.

Barcelona a reușit cea mai categorică victorie a primei etape. Formația lui Luis Enrique a învins cu 7-0 pe Celtic Glasgow, într-o partidă în care Messi a marcat un hat-trick. Victorii la scor au obținut și două formații din Germania. Bayern și Borussia Dortmund au câștigat cu5-0 și 6-0. Singurul meci fără gol marcat a avut loc la Torino, între Juventus și Sevilla.

Singurul român care a evoluat în prima etapă din faza grupelor a fost Cosmin Moți. Fundașul central a fost pe teren toate cele 90 de minute în remiza obținută de Ludogorets pe terenul lui FC Basel.

Grupa A:

PSG – Arsenal 1-1 (‘1 Cavani / ’78 A. Sanchez) VIDEO

Basel – Ludogorets 1-1 (’80 Steffen / ’45 Cafu) VIDEO

Grupa B:

Dinamo Kiev – Napoli 1-2 (’26 Garmash / ’36, ’45 Milik). Sydorchuk (D. Kiev) a fost eliminat în minutul 68.

Benfica – Beşiktaş 1-1 (’12 Cervi / ’90 Talisca)

Grupa C:

Barcelona – Celtic, în direct la Pro TV 7-0 (‘3, ’27, 60 Messi, ’50 Neymar, ’59 Iniesta, ’75, ’88 Suarez)

Manchester City – Monchengladbach 4-0 (Aguero ‘9, pen. ’28, ’77, Iheanacho ’90+1)

Grupa D:

Bayern – Rostov 5-0 (’28 Lewandowski – pen., ’45 Muller, ’53, ’61 Kimmich, ’90 Bernat)

PSV – Atletico 0-1 (’43 Saul)

Grupa E:

Leverkusen – CSKA Moscova 2-2 (Mehmedi ‘9, Calhanoglu ’15 / Dzagoev ’36, Eremenko ’38)

Tottenham – Monaco 1-2 (Alderweireld ’45 / Bernardo Silva ’15, Lemar ’31)

Grupa F:

Real Madrid – Sporting 2-1 (Cristiano Ronaldo ’89, Morata ’90+4 / Bruno Cesar ’48)

Legia – Dortmund 0-6 (Gotze ‘7, Sokratis ’16, Bartra ’17, Guerreiro ’51, Castro ’76, Aubameyang ’87)