AcasăEvenimentSportPREMIERĂ NEDORITĂ - Pep Guardiola părăsește Liga Campionilor încă din optimile de...

PREMIERĂ NEDORITĂ – Pep Guardiola părăsește Liga Campionilor încă din optimile de finală!

PREMIERĂ NEDORITĂ Monaco, liderul din Ligue 1, a provocat una din marile surprize ale competiţiei. A eliminat-o pe Manchester City după ce a răsturnat spectaculos eşecul din tur cu 5-3.

Monaco s-a calificat spectaculos în sferturile UEFA Champions League. echipa din Principat a învins-o cu 3-1 pe Manchester City şi merge mai departe datorită golurilor marcate în deplasare (6-6 la general).

După 5-3 în tur, City a venit încrezătoare la Monaco, însă a fost trezită rapid; puştiul minune de 18 ani, Kylian Mbappe Lottin, a înscris încă din minutul opt. Fabinho a făcut apoi 2-0 şi, după jumătate de oră, City era eliminată.

58c9b83d95f9cfd3f4bbb6b3

Englezii au avut primele ocazii abia în repriza secundă. Kun Aguero a irosit două şanse mari, dar până la urmă echipa lui Guardiola a reuşit să marcheze: Sane a profitat de respingerea lui Subasic. Numai şase minute au fost calificaţi cei de la City, pentru că sârbul Kolarov l-a scăpat din marcaj pe Bakayoko şi Monaco s-a impus cu 3-1.

După 6-6 la general, echipa din Principat merge în sferturile UEFA Champions League datorită golurilor marcate în deplasare. Monaco isi va afla urmatorul adversar vineri la tragerea la sorti.

– Guardiola este pentru prima oară eliminat din optimile Champions League

– City nu a reuşit să trimită un şut pe spaţiul porţii în prima repriză. E pentru prima oară în istorie când se întâmplă asta pentru „cetăţeni”, într-un meci de Ligă

– Manchester City a devenit prima echipă eliminată din UCL după ce a înscris de 5 ori în prima manşă

– Monaco a înscris golul calificării la singurul şut pe poartă avut în repriza secundă

Monaco: Subasic – D. Sidibe, Raggi, Jemerson, B. Mendy – Fabinho, T. Bakayoko, Lemar – B. Silva, Germain, Mbappe. Antrenor: Leonardo Jardim.

Manchester City: Caballero – B. Sagna, Stones, Clichy, Kolarov – Sane, Fernandinho, D. Silva – De Bruyne, Aguero, Sterling. Manager: Pep Guardiola.

58c9ba8b95f9cf26f5bbb6b4

Atletico Madrid a început returul cu Bayer la adăpostul avantajului de două goluri obţinut în prima manşă, la Leverkusen, 2-4.

Ocaziile echipei lui Diego Simeone au venit în finalul primei reprize, atunci când Correa şi Koke l-au pus la încercare pe portarul Leno. Nemţii aveau nevoie de trei goluri pentru o revenire miraculoasă, însă Oblak a fost de neînvins în poarta lui Atletico.

Kampl şi Volland şi-au încercat norocul de trei ori în aceeaşi fază, dar intervenţiile senzaţionale ale lui Oblak au păstrat tabela neschimbată. Nici Leon Bailey nu a fost mai norocos cu zece minute înainte de final, iar Atletico – Bayer s-a încheiat cu o remiză albă şi calificarea spaniolilor cu 4-2 scorul general al dublei manşe.

Dincolo de calificarea spaniolilor, succesul este important și pentru Diego Simeone, care a devenit primul antrenor din istorie ce se poate lăuda cu patru calificări consecutive în sferturile Ligii Campionilor.

Atletico Madrid – Bayer Leverkusen 0-0

Atletico: Oblak – Vrsaljko, Gimenez, Godin, Hernandez – Koke, Partey, Saul, Carrasco (Savic 71) – Griezmann, Correa (Gaitan 65)
Antrenor: Diego Simeone

Bayer: Leno – Hilbert, Jedvaj, Dragovic, Wendell – Bellarabi, Baumgartlinger, Kampl, Brandt (Bailey 78) – Hernandez (Mehmedi 81), Volland (Aranguiz 88)
Antrenor: Tayfun Korkut

Barcelona, Real Madrid, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Juventus, Leicester, Monaco şi Atletico Madrid sunt cele opt echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor.

Tragerea la sorţi a duelurilor din această fază va avea loc vineri, de la ora 13.00, la Nyon. Nu va exista nicio restricţie de ţară, astfel încât orice echipă calificată poate întâlni oricare din celelalte şapte formaţii ajunse în sferturi.