AcasăEvenimentSportPrea necopți pentru un adversar aflat în mare formă. Steaua a făcut...

Prea necopți pentru un adversar aflat în mare formă. Steaua a făcut antrenament cu public cu echipa lui Hagi!

Steaua a castigat cu 4-0 intalnirea disputata duminica seara, la Constanta, cu Viitorul, in etapa a 15-a a Ligii 1.  „Ros-albastrii” n-au avut niciun fel de problema cu formatia patronata de Gica Hagi, pe care au invins-o la pas si in stil de mare echipa. Soarta partidei jucate pe stadionul „Farul”, in fata a peste 10.000 de spectatori, a fost decisa inca din primele 5 minute, dupa care Steaua conducea deja cu 2-0.

Chipciu a deschis scorul in minutul 2, dupa o mare greseala a lui Bejan, iar Rusescu a dublat avantajul peste alte trei minute, dintr-un penalti obtinut de Tanase.

Baietii lui Reghecampf, asezati intr-un sistem 3-4-3, folosit si cu Molde, au scazut ritmul apoi, insa au gasit din nou drumul spre gol in minutul 27. Si ce gol! Gardos a inscris din „foarfeca”, dupa o centrare a lui Bourceanu, intoarsa cu capul de Szukala.

In repriza a doua, Reghecampf i-a scos pe Chipciu, Tanase si Chiriches, iar Steaua a mai inscris doar odata, prin Rusescu, ajuns la 13 goluri in acest sezon al Ligii 1. Cel poreclit Pufulete a marcat din apropiere, dupa o pasa primita de la Nikolic, intrat in partea secunda.

4-0 la Constanta sub privire lui Hagi, negru de suparare, si Steaua se distanteaza din nou la 8 puncte in fruntea clasamentului.

Laurenţiu Reghecampf, antrenorul echipei FC Steaua, s-a declarat mulţumit de rezultatul partidei cu Viitorul Constanţa, dar consideră că jucătorii săi puteau să marcheze mai mult.
”Am reuşit să marcăm foarte repede şi să facem ce ne-am dorit. Sunt mulţumit pentru că m-am temut foarte mult de acest meci. Am crezut că băieţii nu-şi vor reveni fizic. Trebuia să marcăm mai multe goluri”, a declarat Reghecampf la Digi Sport.

Tehnicianul roş-albaştrilor a mai spus că obiectivul diferenţei de 15 locuri la finalul anului faţă de a doua clasată se menţine.

”Mai avem patru meciuri şi dorim să le câştigăm pe toate. Vreau să avem 15 puncte faţă de locul doi. Pe Chiricheş l-am schimbat la pauză pentru a-l menaja”, a adăugat Reghecampf.
De cealaltă parte, Cătălin Anghel este de părere că Viitorul Constanţa a primit o lecţie în această seară. „Atunci când faci două cadouri în debutul meciului cu Steaua este greu să îţi revii. Am primit o lecţie în seara asta, din care trebuie să învăţăm. Nu avem timp s plângem, trebuie să ne refacem repede, pentru că urmează partida cu Dinamo. Steaua nu este o echipă invincibilă, dar este cea mai bună din campionat în acest moment”, a afirmat Anghel.
Raul Rusescu şi-a consolidat prima poziţie în clasamentul golgeterilor ajungând la cota 11 reuşite în acest sezon de Liga 1.

”Am întâlnit o echipă foarte bună, dar noi am fost foarte motivaţi de la început şi ştiam ce vor face. I-am surprins în primele minute şi acolo la 2-0 în primele minute s-a decis meciul. Suntem un grup unit, o familie şi faptul că suntem foarte bine pregătiţi din toate punctele de vedere ne dă o şi mai mare încredere”, a spus Rusescu după meciul cu Viitorul.

Viitorul Constanţa: Buzbuchi – Bălaşa, Larie (Puţanu ’75), Bejan, Toşca – Lazăr, Vaştag – Iancu (Gavra ’74), Dică (Herea ’67), Chiţu – Alibec. Antrenor: Cătălin Anghel.

Steaua: Tătăruşanu – Szukala, Chiricheş (Georgievski ’46), Gardoş – Chipciu (M. Costea ’67), Bourceanu, Prepeliţă, Latovlevici – Ad. Popa, Rusescu, Tănase (Nikolici ’62). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Bălaşa ‘4, Vaştag ’44 / Chiricheş ’21, Latovlevici ’51
Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Mircea Orbuleţ, Alexandru Cerei (asistenţi) – Emil Voicu (rezervă)
Observatori: Dan Petrescu, Alexandru Boc.
La meci au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, între care şi 200 de fani stelişti.