AcasăEvenimentSportO VICTORIE MUNCITĂ - La Indian Wells, Simona Halep e în optimile...

O VICTORIE MUNCITĂ – La Indian Wells, Simona Halep e în optimile de finală după un meci dificil

O VICTORIE MUNCITĂ Simona Halep (26 de ani, locul 1 WTA) a avut parte de un meci foarte greu în turul al treilea la Indian Wells, dar a reușit să o elimine pe Caroline Dolehide (SUA, 19 ani, locul 165 WTA) cu scorul de 1-6, 7-6 (3), 6-2 și s-a calificat în optimile de finală ale competiției din California.

Liderul WTA își cunoaște deja adversara din faza următoare: o va întâlni pe Qiang Wang (China, 26 de ani, locul 55 WTA), care tot luni dimineață a trecut de Kristina Mladenovic (Franța, 24 de ani, locul 15 WTA), scor 6-1, 6-2, furnizând una din marile surprize ale turneului.

Calificarea în optimile de finală este recompensată la Indian Wells cu un premiu 88.135 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.

În primul set, Simona nu a avut antidot pentru loviturile puternice ale jucătoarei din SUA, care în game-ul inaugural – ce avea să fie și cel mai lung al întregii partide, întinzându-se pe parcursul a mai mult de 10 minute – a salvat nu mai puțin de 5 mingi de break (două dintre ele cu ajutorul benzii fileului) și a pornit cu un moral foarte ridicat. Dolehide s-a impus cu un neverosibil 6-1 în primul set.

Halep a condus în permanență în partea a doua, dar adversara s-a ținut aproape. Simona a reușit primul break abia când a făcut 4-2 în setul secund, apoi a pierdut pe propriul serviciu și după aceea a reușit și un rebreak, dar nu a reușit să păstreze avantajul și setul s-a decis la tiebreak, acolo unde jucătoarea din România a fost mai lucidă și a reușit să se impună pentru a rămâne în meci și în turneu.

Liderul topului WTA a început „ca din pușcă” setul decisiv și s-a distanțat rapid la 3-0. Dolehide a luat un game pe serviciul Simonei, dar în tot setul a mai câștigat unul singur și Halep a avut un final foarte bun, încununat cu o calificare muncită din greu.

La final, a avut un mesaj frumos pentru adversara sa și pentru publicul prezent la competiția din California. Loviturile puternice reușite de Caroline Dolehide au impresionat-o pe Simona. „M-am mișcat bine și am fost mai tare pe picioare”, a spus Halep, care consideră că pregătirea fizică a ajutat-o să se impună, în cele din urmă.

„Mult respect pentru ea, e o jucătoare extraordinară și top spin-ul ei e foarte greu de returnat. Am avut ceva probleme în al doilea set, dar am vrut doar să rămân în joc, să lupt până la final. Când am câștigat setul al doilea, m-am gândit că am o șansă mare să câștig meciul”, a declarat Simona Halep, la finalul meciului contra lui Caroline Dolehide.

„Am simțit-o puțin căzută după ce a pierdut al doilea set și m-am gândit că trebuie să fiu mai agresivă și să o țin în spate, pentru că dacă apucă să atace mingea e greu să returnez. Cred că m-am și mișcat bine, am fost mai puternică pe picioare pe final și poate că de asta am câștigat”, a mai spus liderul topului WTA.

„E ca în Paradis când vin și joc aici. E un teren frumos și e extraordinar când câștig. De fiecare dată când vin aici mă simt excelent și simt că trebuie să dau tot ce am mai bun de fiecare dată. Voi mă susțineți tot timpul (n.r. adresându-se publicului) și îmi pare bine să fiu la Indian Wells”, a încheiat Simona Halep.