AcasăEvenimentSportO BATE ORIUNDE O PRINDE! Real Madrid învinge Barca a doua oară...

O BATE ORIUNDE O PRINDE! Real Madrid învinge Barca a doua oară în cinci zile!

Real Madrid a invins cu 2-1 pe FC Barcelona si in campionat, dupa ce in urma cu 5 zile o invinsese si in Cupa Spaniei cu 3-1. Golurile de azi au fost marcate de Benzema si Sergio Ramos, respectiv Leo Messi.Partida dintre Real si Barca a inceput fulminant, cu gol in chiar minutul 5, reusit de Benzema.

Golul a fost creat de pasa superba a tanarului Morata, promovat in locul lui Ronaldo in acest El Clasico, Benzema indeplinind apoi o simpla formalitate in fata portii. Barcelona a acuzat socul acestui debut de meci si socul venirii pe Bernabeu chiar dupa infrangerea rusinoasa cu Real din Cupa, pe Camp Nou, 1-3 in semifinale.

Usor-usor, Barca a inceput sa preia controlul posesiei si al mijlocului terenului. Lui Messi nu i-au fost de ajuns decat doua faze ofensive concrete, pentru a marca apoi, in minutul 18.

Mai intai, atacantul argenintian nu a ajuns la o centrare buna a lui Iniesta, pentru ca minute putine mai tarziu, Lionel sa marcheze cu un sut sec la coltul scurt, dupa ce i-a pacalit din dribling pe Varane si Ramos.

Prima parte s-a incheiat fara prea multe ocazii mari, am mai putea remarca o lovitura de cap a lui Morata fix in plasa laterala a lui Valdes sau un sut mai slab al lui Messi, de la marginea careului.

Reluarea a venit cu doua echipe obsedate parca sa nu se oboseasca foarte tare, sau cel mult sa nu riste foarte mult. Si aici putem vorbi mai ales de Real care marti va da piept cu Manchester United, in mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor. Totusi, ocaziile mari au venit de partea gazdelor, unde Cristiano Ronaldo a intrat dupa pauza.

Ronaldo a avut doua sanse mari, una printr-o lovitura libera bine tintita pe centrul portii, torpila fiind scoasa greu de Valdes peste bara. Apoi acelasi „septar” a intrat impetuos in careul catalan, dar a tras in plasa laterala.

Victoria a venit pe final si tot pentru Real, ca acum 5 zile. Golul decisiv a fost marcat de Sergio Ramos, gol perfect cu capul din corner, dupa o centrare excelenta a lui Luka Modric. Iar triumful putea fi si mai dulce, daca lui Ronaldo ii iesea o alta lovitura libera marca inregistrata, mingea izbind violent muchia barei!

Ultimul fapt demn de retinut al acestui al 225-lea El Clasico ar fi un penalty refuzat Barcei in minutul 91, cand Luis Adriano a fost contrat de Sergio Ramos, dar Vellasco nu a dat nimic. Este a doua victorie la rand pentru Real in meciurile cu Barca, un lucru care nu s-a intamplat din sezonul 2007/2008. Avansul Barcei in fruntea clasamentului ramane, dar se micsoreaza la 13 puncte.