AcasăEvenimentSportNU-I STĂ NIMIC ÎN CALE - Real Madrid a răpus-o pe Bayern...

NU-I STĂ NIMIC ÎN CALE – Real Madrid a răpus-o pe Bayern la Munchen

NU-I STĂ NIMIC ÎN CALE Real Madrid a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri seara, în deplasare, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după o repriză secundă excelentă.

Bayern a dominat prima parte și a deschis scorul, prin chilianul Arturo Vidal (25), care a ratat apoi un penalty în prelungirile primei reprize. Real a fost mai bună după pauză, când Cristiano Ronaldo a reușit dubla (47, 77), iar bavarezii au terminat meciul în zece oameni.

După o perioadă de tatonare, oaspeții au avut prima ocazie, prin Benzema (18), dar Neuer a fost la post. Francezul a fost lipsit de șansă un minut mai târziu, când a trimis în bară, la centrarea lui Kroos.

Bayern a deschis scorul în min. 25, prin Vidal, cu capul, din cornerul lui Thiago Alcantara. Chilianul a mai avut o șansă (40), dar a trimis cu capul pe lângă țintă.

Finalul primei reprize a fost unul animat, Neuer salvând situația la șutul lui Ronaldo (42), pentru ca mingea expediată de Kroos (43) să treacă alături de poartă.

Bayern se putea desprinde pe tabelă, după ce a primit un penalty pentru henț comis de Dani Carvajal, dar Vidal (45+2) a trimis peste poartă din punctul cu var.

În loc de 2-0, în debutul părții secunde scorul a devenit 1-1, Cristiano Ronaldo marcând cu un șut din voleu, la centrarea lui Carvajal (47).

Campioana Europei a dominat jocul și ocaziile s-au succedat una după alta la poarta lui Neuer. Portarul a respins peste bară reluarea lui Bale cu capul (56), la centrarea lui Modric, după care Bayern a rămas în zece oameni, Javi Martinez primind două cartonașe galbene în decurs de patru minute (58, 61), ambele pentru faulturi la Ronaldo.

Avantajul numeric nu a făcut altceva decât să faciliteze șansa madrilenilor, însă Benzema a ratat ținta în min. 72, apoi a fost blocat de Neuer (73), care s-a opus și la șutul lui Ronaldo (75).

Portughezul nu a mai putut fi oprit în minutul 77, când a fructificat centrarea lui Asensio, reușind golul său cu numărul 100 în cupele europene.

Real a mai avut o oportunitate până la final, prin Marcelo (80), dar șutul brazilianului a ocolit poarta.

Bayern, antrenată de Carlo Ancelotti, fost antrenor la Real Madrid în 2014, a resimțit absența golgheterului său Lewandowski, care nu a fost nici pe banca de rezerve.

Returul va avea loc la Madrid, pe 18 aprilie, dar echipa pregătită de Zinedine Zidane a luat o opțiune importantă pentru semifinale.

Bayern Munchen — Real Madrid 1-2 (1-0)
Au marcat: Arturo Vidal (25), respectiv Cristiano Ronaldo (47, 77).
Arturo Vidal a ratat un penalty în min. 45+2 (șut peste poartă).
Munchen, Fussball Arena: 70.000 spectatori
Liga Campionilor — sferturi de finală (tur)

Au evoluat echipele:

Bayern: 1. Manuel Neuer — 21. Philipp Lahm (căpitan), 8. Javi Martínez, 17. Jérôme Boateng, 27. David Alaba — 14. Xabi Alonso (18. Juan Bernat, 64), 23. Arturo Vidal — 10. Arjen Robben, 6. Thiago Alcantara, 7. Franck Ribéry (11. Douglas Costa, 66) — 25. Thomas Muller (29. Kingsley Coman, 81). Antrenor: Carlo Ancelotti.
Rezerve neutilizate: 26. Sven Ulreich — 13. Rafinha, 32. Joshua Kimmich, 35. Renato Sanches.

Real Madrid: 1. Keylor Navas — 2. Dani Carvajal, 6. Nacho, 4. Sergio Ramos (căpitan), 12. Marcelo — 19. Luka Modric (16. Mateo Kovacic, 90+1), 14. Casemiro, 8. Toni Kroos — 11. Gareth Bale (20. Marco Asensio, 59), 9. Karim Benzema (10. James Rodríguez, 83), 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinédine Zidane.
Rezerve neutilizate: 13. Kiko Casilla — 21. Alvaro Morata, 22. Isco, 23. Danilo.

Arbitru: Nicola Rizzoli; arbitri asistenți: Riccardo Di Fiore, Filippo Meli; arbitri asistenți adiționali: Luca Banti, Antonio Damato; arbitru de rezervă: Elenito Di Liberatore (toți din Italia)
Cartonașe galbene: Kroos (44), Carvajal (45), Xabi Alonso (47), Javi Martínez (58, 61), Vidal (90).
Cartonaș roșu: Javi Martínez (61).