AcasăEvenimentSportNU SE LASĂ - Hamilton a câștigat Marele Premiu al Belgiei și...

NU SE LASĂ – Hamilton a câștigat Marele Premiu al Belgiei și e la șapte puncte de Wettel

NU SE LASĂ Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei și a obținut a 3-a victorie din carieră pe circuitul din munții Ardeni.

Hamilton s-a impus cu plecare din pole-position, iar cele mai importante momente au fost startul și apariția mașinii de siguranță. După start, înaintea șicanei Le Combe, Hamilton și-a apărat inteligent interiorul și prima poziție în fața lui Sebatian Vettel.

Safety-car-ul și-a făcut apariția în turul 29, când piloții Force India, Sergio Perez și Esteban Ocon s-au lovit după primul viraj, iar pe pistă au rămas multe resturi. Cei rămași pe pistă au profitat și au intrat la boxe pentru ultimul schimb de pneuri. După retragerea safety-car-ului, Hamilton a gestionat, din nou, inteligent și și-a apărat prima poziție în aceeași șicană Le Combe. Asta deși avea pneuri soft, iar Vettel, pneuri ultrasoft, mai aderente, pe monopost. Ordinea s-a păstrat, iar Hamilton l-a învins pe german cu aproape două secunde și jumătate. La restart, Daniel Ricciardo l-a depășit pe Valtteri Bottas și a urcat pe podiumul belgian.

Hamilton a fost cronometrat pe circuitul din Spa-Francorchamps, după parcurgerea a 308,052 km, cu timpul de 1h 24 min. 42 sec. 820/1000 (medie orară: 218,183 km).

El a fost urmat la 2 sec. 358/1000 de Sebastian Vettel (Ferrrari), în timp ce australianul Daniel Ricciardo (Red Bull-TAG Heuer) a completat podiumul, la 10 sec. 791/1000 de învingător. Pe următoarele locuri s-au situat finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), la 14 sec. 471/1000, finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), la 16 sec. 456/1000 etc.

În clasamentul Campionatului Mondial al piloților, lider se menține Sebastian Vettel cu 220 pct, urmat de Lewis Hamilton 213 pct, Valtteri Bottas 179 pct, Daniel Ricciardo 132 pct, Kimi Raikkonen 128 pct etc.

În clasamentul Campionatului Mondial al constructorilor, lider este Mercedes-AMG cu 392 pct, urmată de Ferrari 348 pct, Red Bull 199 pct etc.

Următoarea etapă din Formula 1 va fi în Italia, la Monza, weekend-ul următor.