AcasăEvenimentSportNU S-A LĂSAT LA SIMONA! - Irina Begu s-a calificat în turul...

NU S-A LĂSAT LA SIMONA! – Irina Begu s-a calificat în turul trei după cel mai lung meci din acest sezon în WTA

Begu – Vandeweghe 6-7, 7-6, 10-8.  După un meci de 3 ore şi 49 de minute şi la a doua minge de meci de care a beneficiat, Irina Begu s-a calificat în turul 3 la Roland Garros, unde o va întâlni cu Annika Beck.

Meciul a fost unul epuizant, cu multe răsturnări de scor și cu o tensiune aparte. Într-un meci, care a fost cel mai lung al sezonului în circuitul WTA (44 de game-ri în 3 ore şi 49 de minute), jucătoarea din România a învins cu 6-7, 7-6, 10-8 pe americanca Coco Vanderweghe.

Astfel, românca de 25 de ani şi-a egalat cel mai bun rezultat al carierei pe zgura pariziană, reuşit în 2015. În turul următor, Begu (28 WTA) o va întâlni pe Annika Beck, locul 39 în lume. Jucătoarea de 22 de ani din Germania a trecut tot în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 7-5, de Katerina Bondarenko, din Ucraina. Va fi prima confruntare directă între cele două jucătoare, în circuitul WTA.

În meciul cu Vandeweghe, Irina a reuşit 4 aşi, faţă de 10 trimişi de adversara sa, şi a comis 11 duble greşeli (doar 4 pentru americancă). În schimb, Begu a avut doar 35 de greşeli neforţate, faţă de cele 55 ale lui Vandeweghe, în timp ce la lovituri direct câştigătoare americanca a stat mai bine – 50-31. Prin calificarea în turul 3 la Roland Garros, Irina Begu şi-a asigurat un cec de 102.000 euro şi 130 de puncte WTA.

A fost un meci care este aproape imposibil de relatat. Cel puţin la „cald”. Un meci care în mod normal trebuia să se încheie în două seturi, cu un scor decent, să zicem, 6-3, 6-4 pentru Begu. Am avut înspă parte de un adevărat thriller. Din păcate, regia a aparţinut jucătoarei noastre care şi-a făcut viaţa extrem de grea. A greşit enorm, nu a prea judecat situaţiile din teren şi a permis unei jucătoare de valoare medie, dar bramburistă rău (la Miami a fost bătută în două seturi inclusiv de Monica Niculescu), şi fără rezultate deosebite, să fie foarte aproape de o victorie total nesperată.

Începutul a ţinut de normalitate. Begu a avut 3-0, 4-1 şi 5-2. De aici s-a blocat, a greşit mingi uluitor de uşoare, a fost imobilă, nu a văzut arpoape deloc spaţiile libere lăsate de adversară. S-a ajuns la tie-break, câştigat de americancă. În setul secund, Begu a continuat să joace prost, dar adversara ei a jucat şi mai prost, şi s-a restabilit egalitatea, dar tot după tie-break. În setul decisiv s-a mers cap la cap până la 8-8 (în decisiv nu se mai joacă tie-break, câştigă jucătoarea care are două game-uri avans prima), după care americanca a cedat din punct de vedere fizic. Irina Begu are totuşi un mare merit: nu a căzut psihic şi nu a cedat fizic.

Mergea şi Bopanna au trecut în turul II

Prima echipă semi-românească de la dublu băieţi a debutat miercuri cu o victorie categorică. Florin Mergea şi partenerul său indian, Rohan Bopanna, au învins fără drept de apel perechea franceză Alexandre Sidorenko/Stéphane Robert cu 6-2, 6-2 după o partidă care a durat 56 de minuute şi în care în niciun moment nu s-a pus problema învingătorilor. Mergea/Bopanna îşi vor afla joi adversarii.

Programul de joi

Joi nu avem meciuri la simplu, Simona Halep şi Irina Begu urmând să evolueze probabil vineri. Spunem probabil pentru că vineri este anunţat cod galben de ploaie, toată ziua la Paris. Joi intră în „horă” perechea Tecău/Roger, cap de serie nr.1 pe tabloul principal, perechea Begu/Niculescu şi perechea româno-rusă, formată din Raluca Olaru şi Vera Dushevina. De departe, cel mai uşor meci îl are echipa Begu – Niculescu, dar în turul următor vor avea parte de surorile Venus şi Serena Williams.

• Horia Tecău/J-J Roger (Ned) – Horacio Zeballos/Guido Pella (Arg)

• Irina Begu/Monica Niculescu – V. Diatchenko/G. Voskoboeva (Rus)