AcasăEvenimentSportN-AM AVUT NOROC – Timișoara Sarancers a învins CSM Știința Baia Mare...

N-AM AVUT NOROC – Timișoara Sarancers a învins CSM Știința Baia Mare în finala SuperLigii de rugby CEC Bank

N-AM AVUT NOROC   Echipa Timișoara Saracens a câștigat titlul de campioană a SuperLigii CEC Bank la rugby, ediția 2016-2017, după ce s-a impus, duminică seara, în fața celor de la CSM Știința Baia Mare, scor 17-16 (6-6), în finala competiției, disputată pe Stadionul național ”Arcul de Triumf” din Capitală.

Miza partidei și-a pus din plin amprenta pe desfășurarea meciului, nicio echipă nedorind să riște prea mult și preferând transformările în locul jocului rapid la mână pe treisferturi.

După ce băimărenii au deschis scorul, prin Luke Samoa, care a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 10, bănățenii au egalat după doar două minute, prin același procedeu, marcator Gabi Conache.

În minutul 28, Luke Samoa i-a readus pe maramureșeni în avantaj, tot prin concretizarea unei lovituri de penalitate, pentru ca în minutul următor Tevita Manumua să restabilească egalitatea printr-un superb dropgol, scorul la pauză fiind 6-6.

În mitanul secund, ”sarazinii” au început mult mai hotărâți, iar după ce Conache a transformat o nouă lovitură de pedeapsă în minutul 46, Manumua a izbutit primul și singurul eseu al formației sale, în minutul 48, după o fază purtată în viteză, desprinsă parcă din rugby-ul în 7. Conache nu a reușit transformarea încercării, în schimb Știința a răspuns trei minute mai târziu, același Luke Samoa aducând alte 3 puncte pentru echipa antrenată de Eugen Apjok.

Practic finala s-a decis în ultimele 10 minute, după ce maramureșenii au obținut un eseu de penalizare, în minutul 70, care, transformat de neozeelandezul Luke Samoa, i-a adus în avantaj pe tabela de marcaj, scor 16-14. Bănățenii nu au renunțat și, cu toate că aveau un om mai puțin pe teren după ce Vasile Rus a văzut cartonașul galben, o lovitură de pedeapsă fructificată de Conache a făcut ca scorul să le fie favorabil, 17-16, cu 5 minute înainte de fluierul final.

Deși a avut posibilitatea câștigării meciului, CSM Știința Baia Mare nu a reușit să-și adjudece trofeul, norocul părăsindu-l pe Samoa chiar la ultima lovitură de penalitate dictată în favoarea ”zimbrilor”, în minutul 78, el trimițând balonul pe lângă buturi.

Echipele au fost:

CSM Știința Baia Mare: 1. Pristaviță-Mardare Constantin, 2. Natriașvili Iuri, 3. Nailago Waisea, 4. Van Heerden Johannes Petrus, 5. Mtya Dumani Siphosethu,
6. Chirică Cristi Marian, 7. Morrell Sean, 8. Ailenei Răzvan, 9. Șamkaradze Bidzina (c), 10. Maravunawasawasa Ratu Taniela Rawaqua, 11. Botezatu Ionuț, 12. Fakaosilea Sione, 13. Leiataua John, 14. Sikuea Taliauli, 15. Samoa Luke Alec Giovanni
Rezerve: 16. Bardașu Florin, 17. Dico Mihai, 18. Rusu Paul, 19. Roșu Florian, 20. Țiglă Alexandru, 21. Apostol Adrian—Marian, 22. Bucur Alexandru,
23. Iurea Andrei

Timișoara Saracens: 1. Aholelei Edmund, 2. Rădoi Andrei, 3. Pungea Horațiu, 4. Popârlan Valentin, 5. Drenceanu Marian, 6. Doyle James Paul, 7. Rus Vasile Sorin (c), 8. Stewart Michael Tua, 9. Seniloli Ratu Henry Wainiu, 10. Umaga Jack Siaki, 11. Fercu Cătălin, 12. Sefanaia Brian Jonathan, 13. Manumua Tevita, 14.Simionescu Marius Mihai, 15. Conache Gabriel
Rezerve: 16. Căpățînă Marian Eugen, 17. Taupaki Sione Manu, 18. Mariș Samuel, 19. Mureșan Ionuț Lucian, 20. Morrison Randall Anthony, 21. Hunt Stefano Clement, 22. Popa Florin Vlăduț, 23. Tangimana Fonovai.