AcasăEvenimentSportMULT MAI BINE - Simona Halep a jucat perfect și s-a calificat...

MULT MAI BINE – Simona Halep a jucat perfect și s-a calificat în optimi la Miami

MULT MAI BINE Simona Halep a reuşit cea mai bună evoluţie din acest an şi s-a calificat de o manieră entuziasmantă în optimile de finală ale turneului de la Miami.

Românca de pe locul 5 WTA a avut nevoie de mai puţin de o oră pentru a se impune în meciul cu Anett Kontaveit (112 WTA), scor 6-3, 6-0.

Simona a arătat excelent din punct de vedere fizic şi pare să fi lăsat definitiv în urmă problemele de la genunchi, care au chinuit-o în acest început de an. Extrem de agresivă şi de sigură pe ea, constănţeanca a luat iniţiativa încă din startul meciului cu sportiva din Estonia, venită din calificări, şi a reuşit un break în chiar primul game al jocului.

Kontaveit a ţinut pasul cu adversara sa doar până la mijlocul primului set. De la 4-3, baltica nu a mai avut replică, iar Halep a câştigat nu mai puţin de opt game-uri consecutive, pentru a se impune în doar 55 de minute şi a obţine pentru prima oară în 2017 două victorii la rând.

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe australianca Samantha Stosur (19 WTA), care a învins-o în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 7-5, pe Shuai Peng (China, 43 WTA).

Halep şi Stosur s-au întâlnit de opt ori până în prezent, iar scorul duelurilor directe este egal. Ultimele două meciuri s-au jucat anul trecut şi, la fel ca în palmaresul general, fiecare a obţinut câte o victorie. Românca s-a impus în semifinale la Madrid, scor 6-2, 6-0, în timp ce sportiva de la Antipozi a câştigat în optimi la Roland Garros (7-6, 6-3).

Anul trecut, Halep a ajuns în sferturile de finală la Miami, turneu la care cel mai bun rezultat al carierei este prezenţa în semifinale, în 2015.

58d86cc695f9cf954b65d99b

La finalul meciului cu jucătoarea din Estonia venită din calificări, ocupanta locului 5 în ierarhia mondială s-a declarat foarte fericită de jocul prestat, cel mai bun din 2017.

Sunt foarte fericită, cred că e cel mai bun tenis al meu în acest an. M-am bucurat de fiecare moment. Am vrut să fiu foarte agresivă, să stau aproape de linie, să iau mingea rapid şi în urcare. Serviciul a funcţionat chiar bine azi. De fapt, totul a mers bine pentru mine. M-am simţit uşoară pe teren şi am putut alerga foarte mult„, a spus Halep, la interviul acordat pe teren, imediat după finalul meciului.

În turul următor, constănţeanca o va întâlni pe Samantha Stosur.

Va fi un meci dificil, o ştiu destul de bine. Ştiu cum trebuie să joc cu ea. Va fi o provocare mare pentru mine. Vin după o pauză, nu am nimic de pierdut şi voi încerca să dau totul, la fel cum am făcut azi, şi să mă bucur de fiecare moment„, a precizat Halep.

Pentru calificarea în optimi, Halep va primi 77.265 de dolari şi 120 de puncte WTA.