AcasăEvenimentSportMP MONACO - Sebastian Vettel a câștigat cursa și s-a distanțat de...

MP MONACO – Sebastian Vettel a câștigat cursa și s-a distanțat de Hamilton

MP MONACO Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat duminică Marele Premiu al Principatului Monaco, etapa a șasea a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat pe podium de coechipierul său, finlandezul Kimi Raikkonen, care a plecat din pole position, și de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull – TAG Heuer).

Vettel, liderul Campionatului Mondial, a reușit a treia sa victorie în acest sezon și a 45-a din carieră. El fost înregistrat în 1h44min44sec340/1000, urmat de Raikkonen la 3sec145/1000, Ferrari realizând astfel dubla, pe un circuit pe care nu se mai impusese din 2001. Ricciardo, la al doilea podium consecutiv, a sosit la 3sec745/1000 de învingător.

Pe locul 4 s-a clasat finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), la 5sec517/1000, al cincilea a fost olandezul Max Verstappen (Red Bull), la 6sec199/1000, iar al șaselea, spaniolul Carlos Sainz Jr (Toro Rosso), la 12sec038/1000.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a încheiat doar al 7-lea, la 15sec/801, și este acum la 25 de puncte în spatele lui Vettel în clasamentul piloților.

Ultima dublă reușită de Ferrari a fost consemnată cu ocazia MP al Germaniei din anul 2010.
15. Lance Stroll (Canada/Williams-Mercedes) 7 tururi

Au abandonat Stoffel Vandoorne (Belgia/McLaren), Marcus Ericsson (Suedia/Sauber — Ferrari), Jenson Button (Marea Britanie/McLaren), Pascal Wehrlein (Germania/Sauber — Ferrari), Nico Huelkenberg (Germania/Renault).

Sebastian Vettel și-a mărit avansul în clasamentul piloților, având acum 129 de puncte. El este urmat de Lewis Hamilton, 104 p, Valtteri Bottas, 75 p, Kimi Raikkonen, 67 p, Daniel Ricciardo, 52 p, Max Verstappen, 45 p, Sergio Perez, 34 p, Carlos Sainz Jr 25 p.

În clasamentul constructorilor conduce Ferrari, 196 de puncte, urmată de Mercedes-AMG, 179 p, Red Bull, 97 p, Force India, 53 p, Toro Rosso 29 p, Williams, 20 p etc.

Pentru Vettel, victoria de la Monte Carlo este cea cu numărul 45 din carieră și a 6-a de când este la Ferrari. După 16 ani de așteptare, Ferrari a câștigat din nou la Monte Carlo pe acest circuit mai mic de 3,5 km.

Următoarea cursă va fi MP al Canadei, la Montreal, pe 11 iunie.