AcasăEvenimentSportBĂTĂLIA PENTRU RUSIA - Rezultatele de sâmbătă, marcatori, clasamente, programul de duminică

BĂTĂLIA PENTRU RUSIA – Rezultatele de sâmbătă, marcatori, clasamente, programul de duminică

BĂTĂLIA PENTRU RUSIA Campioana europeană Portugalia şi-a îndeplinit misiunea pe Da Luz din Lisabona – succesul cu Ungaria a pus cinci puncte între lusitanii aflaţi pe poziţia secundă în grupă şi maghiarii de pe locul al treilea.

Andre Silva a deschis balul, dar şi recitalul lui Cristiano Ronaldo – golgheterul din preliminarii a ajuns la nouă reuşite în patru partide – Balonul de Aur a lipsit doar la eşecul din Elveţia, liderul grupei.

După 3-0 cu Ungaria, lusitanii pot bifa în Rusia al cincilea turneu final consecutiv. Vicecampioni mondiali în două rânduri, maghiarii n-au mai ajuns la competiţie de 32 de ani.

58d6e91b95f9cff891b2f0ac

Olanda are şanse tot mai mici de calificare la Cupa Mondială din Rusia. Batavii au fost învinşi Bulgaria, scor 0-2, la Sofia, şi au coborât până pe locul 4 în grupa A.

De trei ori finalistă la Cupa Mondială, Olanda riscă să rateze al doilea turneu final la rând, după Euro 2016, în urma eşecului din Bulgaria.

Delev a deschis scorul pentru gazde, după doar cinci minute. Atacantul gazdelor a profitat de eroarea lui De Ligt, cel mai tânăr debutant olandez într-un meciuri oficial.

Acelaşi Delev a reuşit „dubla”, un sfert de orã mai târziu. Scãpat din marcaj de nefericitul De Ligt, nouarul bulgarilor a înscris cu o execuţie frumoasă din afara careului.

Olandezii puteau reduce din diferenţã chiar înainte de a intra la vestiare, dar Bas Dost a ratat incredibil, din şase metri.

Bulgarii s-au apărat fără greşealî în repriza secundã şi au reuşit să menţină rezultatul care îi duce pe locul 3, la doar un punct în urma poziţiei secunde, ocupată de Suedia.

58d6e8f495f9cf0a92b2f0ac

Grecia a fost la un pas să dea lovitura la Bruxelles. Elenii au fost egalaţi în minutul 89, iar Belgia se menţine pe primul loc în grupa H din preliminariile pentru Cupa Mondială.

După o primă repriză fără mari ocazii, elenii au deschis scorul prin Mitroglou.

Cu 25 de minute înainte de final, Tachtsidis a văzut al doilea cartonaş galben şi i-a lăsat pe greci în inferioritate numerică.

Belgienii au atacat încontinuu, iar egalarea a venit în minutul 89. Lukaku l-a învins pe portarul advers cu o superexecuţie.

Atacantul lui Everton a avut şansa golului de 2-1, dar mingea nu a mai intrat în poartă. S-a terminat 1-1, iar belgienii rămân lideri în grupa H. Grecia are două puncte mai puţin şi se află pe loc de baraj.

Finalul a fost marcat de un conflict al jucătorilor celor două echipe, în urma cărora Lukaku și Tzavellas au fost avertizați. Grecul a fost chiar eliminat, întrucât cartonașul galben primit în prelungiri a fost al doilea.

Sâmbătă, 25 martie:

Grupa A

Suedia – Belarus 4-0 (Forsberg Min. 19-pen, Min 49, Berg Min. 57, Thelin Min. 78)

Bulgaria – Olanda 2-0 (Delev Min. 5, Min. 20)

Luxemburg – Franţa 1-3 (Joachim Min. 32 / Giroud Min. 28, Min. 77, Griezmann Min. 37)

Grupa B

Andorra – Insulele Feroe 0-0
Elveţia – Letonia 1-0 (Drmic Min. 66 )

Portugalia – Ungaria 3-0 (Andre Silva Min. 32, Ronaldo Min. 36, Min 65)

Grupa H

Cipru – Estonia 0-0
Bosnia-Herțegovina – Gibraltar 5-0 (Ibisevic Min. 4, Min. 43, Vrsajevic Min. 52, Visca Min. 56, Bicakcic Min. 90+4)
Belgia – Grecia 1-1 (Lukaku Min. 89 / Mitroglou Min. 46)