AcasăEvenimentSportMESERIAȘUL - Mircea Lucescu și-a pus echipa pe primul loc în Rusia

MESERIAȘUL – Mircea Lucescu și-a pus echipa pe primul loc în Rusia

MESERIAȘUL Zenit Sankt Petersburg, echipa pregătită de Mircea Lucescu, a întâlnit pe teren propriu pe nou-promovata Orenburg, în ultimul meci al etapei cu numărul 11 din campionatul Rusiei.

Elevii lui Mircea Lucescu puteau deschide scorul încă din minutul 7, însă belgianul Lombaerts a trimis pe lângă din centrarea lui Robert Mak.
Zece minute mai târziu, Mak a marcat pentru Zenit singurul gol al serii, finalizând un contraatac la care au contribuit Kokorin şi Dzyuba.

Oaspeţii au fost periculoşi în startul primei reprize, însă Mihkhail Kerzhakov a intervenit la şutul lui Delkin. Introdus în repriza secundă, Aleksandr Kerzhakov putea dubla diferenţa din lovitură liberă, dar Gutar a blocat.

Astfel, Zenit Sankt Petersburg s-a impus în faţa nou-promovatei FC Orenburg (1-0) şi e în fruntea clasamentului din Rusia, la egalitate de puncte (25) cu Spartak Moscova, însă cu un golaveraj superior.

579b2cd68028d

Echipa antrenată de Mircea Lucescu traversează o perioadă excelentă și are 4 victorii consecutive, în toate competițiile.

Zenit este singura echipă neînvinsă din Rusia! În 10 etape, formația din St. Petersburg a bifat 6 victorii și 4 rezultate de egalitate. De cealaltă parte, adversara lui Mircea Lucescu este pe penultimul loc, cu doar 7 puncte și o singură victorie în 10 etape.