AcasăEvenimentSportMarius Niculae bate Chiajna, iar Porumboiu se comportă cu ziariștii ca și...

Marius Niculae bate Chiajna, iar Porumboiu se comportă cu ziariștii ca și cu tractoriștii!

FC Vaslui a învins cu 3-0 Concordia Chiajna în meciul de pe teren propriu din etapa a 10-a, primul de la revenirea lui Viorel Hizo pe banca tehnică a moldovenilor. Toate cele trei goluri ale Vasluiului au fost marcate de Marius Niculae.
După eliminarea din Cupa României, în faţa mult mai slabei FC Botoşani, Vasluiul a vrut să se răzbune în campionat, iar în cale i-a ieşit Concordia Chiajna. Cu un nou antrenor pe bancă, Viorel Hizo, moldovenii au dominat copios meciul, mai ales în a doua repriză.
Chiajna a reuşit pe cât posibil să menţină un joc echilibrat în majoritatea timpului, izbutind în acelaşi timp să pună şi câteva probleme la poarta adversă prin Wellington. Însă vasluienilor nu le-a prea putut sta nimeni în cale, iar în minutul 24 Marius Niculae a deschis scorul cu un şut cu dreptul de la mijlocul careului, după ce Niţă respinsese deja şutul lui Antal.
Tot Niculae şi Antal au combinat perfect şi la golul al doilea al galben-verzilor. De această dată Antal a pasat de lângă bara din dreapta în marginea careului mic şi Niculae a şutat sec cu latul din 7 metri pentru 2-0.
Cu un moral şi mai bun la ieşirea de la vestiare, moldovenii au controlat fără să forţeze desfăşurarea ulterioară a partidei. Şi în minutul 58, Marius Niculae şi-a trecut în cont hattrick-ul, profitând de o pasă venită de la un adversar pentru a şuta apoi fără probleme pe lângă Niţă.
FC Vaslui: D. Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu (Celeban ’69) – Jumisse, R. Costin – Antal, N. Stanciu (Dias ’77), Sânmărtean (Varga ’72) – M. Niculae.
Concordia Chiajna: Fl. Niţă – V. Creţu, Leca, Ghionea, Bambara – Paraschiv, Pană (Ibrici ’70) – Purece, Serediuc (Popovici ’54), Zuluf – Welington (Simion ’46).
Cartonaşe galbene: Jumisse ’28, R. Costin ’36 / Creţu ’20, Ghionea ’62, Paraschiv ’62, Simion ’64, Bambara ’90+3
Arbitri: Lucian Rusandu (central) – Octavian Şovre, Daniel Mitruţi (asistenţi) – Florin Ghimbăşan (rezervă)
Observatori: Constantin Ştefan, Romulus Chihaia

FC Vaslui nu a permis accesul reprezentanţilor mass-media la această partidă. Adrian Porumboiu a luat o decizie incredibila inaintea meciului. Nemultumit de faptul ca presa a relatat incidentul pe care l-a avut cu Sabrin Sburlea, Porumboiu a hotarat sa interzica accesul jurnalistilor la meci, cu exceptia celor de la televiziunea care detine drepturile tv.
Jurnalistii au fost tinuti la poarta de bodyguarzi si nu au putut intra nici macar cu bilet.