AcasăEvenimentSportMAI MARE RUȘINEA - După 79 de ani, România pierde în fața...

MAI MARE RUȘINEA – După 79 de ani, România pierde în fața Germaniei!

MAI MARE RUȘINEA Naționala Germaniei a învins surprinzător reprezentativa României cu scorul de 41-38 (20-24), în debutul ediției 2017 a Rugby Europe Championship (REC), într-o partidă disputată sâmbătă pe Sparda/Bank-Hessen Stadion din Offenbach am Main.

A fost un meci în care ”Stejarii” au plătit tribut relaxării cu care au tratat întâlnirea, greșelilor nepermise din apărare și lipsei de coordonare între compartimente, punctul forte al naționalei, grămada, fiind de nerecunoscut în cele 80 de minute ale confruntării.

Scorul a fost deschis de tricolori, printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Florin Vlaicu în minutul 3, Raynor Parkinson egalând însă după alte 5 minute.

Primul moment mai dificil pentru români s-a consemnat în minutul 15, când Jody Rose a primit un cartonaș galben și a fost eliminat pentru 10 minute, de situație profitând gazdele care au reușit un dropgol prin Parkinson.

Inferioritatea numerică în care s-au aflat i-a ambiționat pe jucătorii lui Lynn Howells, care au izbutit două eseuri superbe, prin Mihăiță Lazăr (’21) și Jack Umaga (’24), ambele transformate precis de Vlaicu, astfel că în minutul 30, România conducea cu 17-6.

În minutul 32 a venit și cel de-al treilea eseu pentru ”Stejari”, autor Ionuț Dumitru, Vlaicu transformând încercarea, dar gazdele au profitat apoi de niște spații largi din defensiva noastră și au obținut un eseu de penalizare, după ce arbitrul a considerat că Stephen Shennan a comis o infracțiune în apărare. Raynor Parkinson a transformat eseul, însă scorul la pauză a fost 20-24, Jacobus Otto marcând în minutul 36 cel de-al doilea eseu pentru germani, transformat de același Parkinson.

Partea a doua a jocului a început în nota de dominare a românilor, care prin Andrei Ursache (’48) și Ionuț Dumitru (’51) au marcat alte două încercări, transformate fără probleme de Vlaicu, scorul fiind 38-20 pentru naționala frunzei de stejar la jumătatea celui de-al doilea mitan.
Acesta a fost însă și momentul psihologic al disputei, când ”stejarii” au redus inexplicabil ”motoarele” și au permis adversarului să preia inițiativa.
Astfel, în minutul 61 Dash Barber a reușit cel de-al treilea eseu al gazdelor, transformat de Raynor Parkinson, pentru ca după alte 9 minute, Jacobus Otto să izbutească și cel de-al patrulea eseu, care a adus Germaniei și punctul bonus ofensiv, de asemenea transformat de Parkinson, scorul devenind 38-34 pentru România cu mai puțin de 10 minute înainte de finalul partidei.

Simțind degringolada din XV-le ”stejarilor”, elevii lui Kobus Potgieter au forțat la maxim, adjudecându-și incredibil victoria prin eseul din minutul 75, autor Marcel Coetzee, transformat impecabil de Raynor Parkinson.

Finalul meciului a aparținut românilor, care în ciuda eforturilor nu au mai reușit să schimbe rezultatul înscris pe tabelă: 41-38 pentru Germania, care a scris astfel istorie câștigând un meci cu România după 79 de ani, ultima victorie a nemților consemnându-se în 1938.

Surpriza este cu atât mai mare cu cât în ierarhia mondială ”Stejarii” ocupă locul 16, germanii fiind pe poziția 24, anul trecut elevii lui Lynn Howells impunându-se de o manieră categorică: 61-7.

Echipele:
Germania: 1. Julius Nostadt, 2. Michail Tymenev, 3. Damien Tussac, 4. Eric Marks, 5. Michael Poppmeier (C), 6. Jacobus Otto, 7. Sebastian Ferreira, 8. Jardin Els, 9. Tim Menzel, 10. Raynor Parkinson, 11. Marcel Coetzee, 12. Carlos Soteras — Merz, 13. Clemens Von Grumblow, 14. Steffen Liebig, 15. Harris Aounallah.
Rezerve: 16. Dash Barber, 17. Jorn Schroder, 18. Samy Fuchsel, 19. Timo Vollenkemper, 20. Kchoma Brenner, 21. Christopher Hilsenbeck, 22. Sean Amstrong 23. Jamie Murphy.

România: 1. Mihăiță Lazăr (Castres, căpitan), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 5. Johan Van Heerden (Știința Baia Mare), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Vlad Nistor (Albi), 8. Andrei Gorcioaia (Massy), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Jody Rose (Timișoara Saracens), 11. Stephen Shennan (Timișoara Saracens), 12. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 13. Jack Umaga (Timișoara Saracens), 14. Ionuț Dumitru (CSA Steaua), 15. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens).
Rezerve: 16. Marian Eugen Căpățână (Timișoara Saracens), 17. Constantin Pristaviță (Știința Baia Mare), 18. Alexandru Țăruș (Beziers), 19. Ionuț Mureșan (Timișoara Saracens), 20. Dorin Lazăr (Timișoara Saracens), 21. Valentin Calafeteanu (CSM București), 22. Mădălin Lemnaru (Timișoara Saracens), 23. Luke Samoa (Știința Baia Mare).

Arbitri: Maxime Chalon (Franța) — Mathieu Delpy (Franța), Alexandre Vallon (Franța)

Următorul meci al tricolorilor va avea loc pe data de 18 februarie, la Iași, contra Spaniei.