AcasăEvenimentSportLupte. CE de la Belgrad. Ceva mai bine ca altădată pentru România

Lupte. CE de la Belgrad. Ceva mai bine ca altădată pentru România

Sportivul român Georgian Carpen a cucerit medalia de argint la categoria 66 kg, stilul greco-roman, duminică, în cadrul Campionatelor Europene de lupte de la Belgrad, după ce a fost învins în finală de germanul Frank Stabler.
Carpen a trecut în primul tur de moldoveanul Ion Luchiţă, în optimi a dispus de bulgarul Emilian Todorov, în sferturi l-a învins pe rusul Islam-Beka Albiev, iar în semifinale s-a impus în faţa belarusului Iaroslav Kardaş. Medaliile de bronz au fost adjudecate de suedezul Ove Mathias Gunther şi de Islam-Beka Albiev.
România a cucerit patru medalii la CE de la Belgrad, două de argint, prin Esterei Dobre (FOTO, cat. 48 kg) şi Georgian Carpen (cat. 66, greco-romane), şi două de bronz, prin Gheorghiţă Ştefan (cat. 84 kg, stilul liber) şi Ana Maria Pavăl (cat. 55 kg).