AcasăEvenimentSportLigue 1. După 40 de ani! Mutu a marcat două goluri pentru...

Ligue 1. După 40 de ani! Mutu a marcat două goluri pentru Ajaccio, care a realizat surpriza etapei!

Atacantul român Adrian Mutu a marcat golurile prin care Ajaccio a învins, duminică, pe Olympique Lyon în etapa a 23-a din Ligue 1. Cu cele două goluri marcate în poarta lui Lyon Mutu a ajuns la cota şapte reuşite în acest sezon de Ligue 1. Prin acest rezultat Mutu i-a acordat o mână de ajutor prietenului Zlatan Ibrahimovic, PSG distanţându-se la trei puncte de Lyon în fruntea clasamentului din Franţa.
Găsit excelent în şase metri, Mutu a trimis puternic cu capul şi l-a surprins pe Vercoutre aducând pe Ajaccio în avantaj din minutul 65. Mutu şi-a trecut în cont dubla în minutul 90 dintr-un penalty obţinut de kenyanul Oliech. Acesta a plecat dintr-un offside clar şi a provocat eliminarea lui Dejan Lovren.
Mutu a renunţat la scăriţa atât de controversată şi a tras tare în dreapta lui Vercoutre. Mutu putea încheia meciul cu un hattrick dacă ar fi marcat în minutul 82 când a scăpat singur spre poarta adversă. A preferat o finalizare pretenţioasă şi lobul trimis nu a atins ţinta.
Lyon a ratat un penalty în minutul 87 prin Gomis, şutul acestuia fiind apărat de portarul Ochoa. Adrian Mutu a primit cel dintâi caronaş galben al meciului în minutul 33 pentru un fault în săritură comis asupra lui Lovren.
Lyon a deschis scorul după pauză prin Lacazette în minutul 53. Ghezal a pătruns pe partea stângă şi a centrat ideal pentru voleul spectaculos al lui Lacazette.
Ajaccio a restabilit egalitatea după numai patru minute prin Belghazouani. Faza a pornit de la un balon pierdut de Bisevac de la Lyon în preajma propriului careu, iar Belghazouani l-a surprins pe Vercoutre cu un şut pe jos la colţul lung.
Ajaccio nu a mai învins pe Lyon în Ligue 1 din 25 februarie 1973 când s-a înregistrat un 4-3 pentru corsicani. De atunci şi până în prezent au fost doar înfrângeri şi trei remize pentru echipa lui Mutu.

Adrian Mutu e laudat de presa din Europa pentru cele doua goluri marcate in partida Ajaccio – Lyon.

In Italia, Sport Mediaset noteaza: „Super Adrian Mutu o bate pe Lyon! Atacantul roman i-a rapus pe lyonezi cu o dubla”.

Nici olandezii nu trec cu vederea performanta atacantului roman: „Mutu a sicanat-o pe Lyon. Fostul jucator al lui Chelsea si Juventus a facut diferenta cu cele doua goluri reusite”.

In timp ce in Anglia, Sports Mole scrie: „Mutu ii aduce victoria lui Ajaccio in partida cu Lyon”.