AcasăNews AlertLIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut cu Dunărea și are probleme cu...

LIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut cu Dunărea și are probleme cu calificarea în play-off

HCM Minaur a pierdut în această seară partida împotriva Dunării Călărași, scor 20-23, iar distanța dintre cele două echipe în lupta pentru ultimul loc de Play-off este de un singur punct. La pauză, echipa din Călărași a condus la cinci goluri diferență, scor 8-13. Pentru HCM Minaur, Răzvan Pop a reușit 15 intervenții (a apărat și o aruncare de la șapte metri), iar Albert Cristescu a fost cel mai bun marcator, cu șase goluri.

Începutul de partidă a fost mai bun pentru călărășeni, care au condus cu 1-4 după primele șapte minute de joc. HCM Minaur a restabilit egalitatea la patru în minutul zece după ce a marcat trei goluri consecutive. Cu 10 minute înainte de final, Dunărea Călărași stabilește diferența maximă dintre cele două echipe (5 goluri), scor 5-10. Prima repriză s-a terminat tot la cinci goluri în avantajul oaspeților, scor 8-13.

În primele zece minute ale reprizei secunde, HCM Minaur a redus diferența la doar două goluri, scor 14-16, diferență păstrată în marea majoritate a reprizei secunde (15-17 min. 45, 16-18 min. 50). În minutul 55, oaspeții au condus cu 17-21, pentru ca la finalul celor 60 de minute diferența dintre Dunărea Călărași și HCM Minaur să fie de trei goluri, scor 20-23.

În ultimele două etape ale sezonului regulat, HCM Minaur va evolua în deplasare la Energia Tg. Jiu și pe teren propriu cu HC Adrian Petrea Reșița. Dunărea Călărași va juca etapa următoare pe propriul teren în fața echipei CSM Focșani, pentru ca în ultima etapă să se deplaseze la Vaslui.

HCM Minaur – Dunărea Călărași: 20-23 (8-13)

Arbitri: Romeo Ștefan (Ploiești) si Bogdan Stark (București)
Aruncări de la 7m: 4/6-4/5
Minute de eliminare: 2-10

Minaur (antrenor: Raul Fotonea): R. Pop, Simulescu – Cristescu 6 (2), D. Mureșan 5, Popescu 4 (1), Bera 3 (1), Sabou 1, Marta 1, Bușecan, Mihai.

Dunarea (antrenor Aihan Omer): I. Andrei, Erhan, Brazhnyk – Gavriloaia 5 (1), Bulov 4, S. Ignat 4, M. Ignat 3 (3), Gurkovski 3, Fl. Nicolae 2, Kumogorodski 1, Mitrea 1, Zacaciurin, Sania, Carali, Mateaș.

Sursa foto: minaur.ro