AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. U Cluj pierde primul meci pe teren propriu, Astra...

Liga lui Mitică. U Cluj pierde primul meci pe teren propriu, Astra continuă să uimească sub conducerea lui Mulțescu

Universitatea Cluj a înregistrat prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon, fiind învinsă de Astra Ploiești cu 3-1. Takayuki (foto) a deschis scorul pentru oaspeți, Viorel Dinu a egalat din penalty, pentru ca Astra să se desprindă apoi prin dubla lui Budescu.
Doar patru minute au trecut de la fluierul de start și Astra deschidea scorul pe Cluj Arena. Balauru a ezitat să iasă la o centrare înaltă a lui Andrei Mureșan, Seto Takayuki a profitat și a deviat cu capul în plasă din fața portarului.
După două faze care au adus câte o ocazie de gol pentru fiecare formație, clujenii au reușit egalarea. Alex dos Santos a obținut o lovitură de la 11 metri, iar Viorel Dinu a transformat fără probleme cu un șut pe jos în dreapta lui Găvrilaș.
Până la pauză, Astra a mai avut trei mari ocazii de gol. În minutul 15 Balauru a salvat Universitatea la șutul lui Fatai, pentru ca în minutul 41 clujenii să scoată de două ori de pe linia porții goale șuturile lui Ivanovski și Fatai.
Startul reprizei a doua a fost unul mult mai bun pentru ardeleni. Preț de câteva minute a fost panică la poarta lui Găvrilaș, care a și gafat, dar apoi a și scos un gol ca și făcut la lovitura de cap a lui Cleiton.
A urmat o perioadă slabă de joc, un meci fragmentat cauzat de faulturile dese de ambele părți. Echilibrul s-a rupt din nou cu un sfert de oră înainte de final, când Astra a preluat iar conducerea pe tabelă. Balauru nu a reușit să respingă șutul lui Morais din lateral stânga, mingea a ajuns la bara din dreapta la Budescu, iar acesta a împins simplu în poartă de la doar 2 metri.
Universitatea putea egala din nou cu câteva minute înainte de final, însă Alex a ratat incredibil, după ce a reluat cu capul la o palmă peste poartă din poziție ideală. Scorul final a fost stabilit în al cincelea minut de prelungiri, la capătul unui contraatac dus de Vădrariu pe stânga și finalizat de Budescu.
Universitatea Cluj: Balauru – Krumov, Erico, Christou, Nicola – Paulinho, V. Gheorghe, Muzac (Pătraşcu ’67), Alex – V. Dinu (Lupu ’81), Cleiton (M. Roman ’59). Antrenor: Cristian Dulca.

Astra Ploieşti: Gavrilaş – Melinte, Găman, B. Youssef, Junior Morais- G. Enache (Tembo ’87), A. Mureşan (Vădrariu ’26), Takayuki, Yahaya – Ivanovski (Budescu ’72), Fatai. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
Cartonaşe galbene: Paulinho ’28, Nicola ’36, Enrico ’47, Muzac ’63, Pătraşcu ’81 / Ivanovski ’26, Enache ’35
Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Florin Păunescu, Alexandru Cerei (asistenţi) – Florin Ghimbăşan (rezervă)
Observatori: Marian Dorobanţu, Emeric Dembroschi.