AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Tot pe loc, pe loc, pe loc în fruntea...

Liga lui Mitică. Tot pe loc, pe loc, pe loc în fruntea clasamentului

Nimic nu s-a modificat in privinta primelor doua pozitii din Liga 1, dupa jocurile disputate miercuri in etapa a 22-a. Dinamo ramane la doua puncte in urma lui CFR Cluj, dupa remiza de pe terenul campioanei Otelul Galati (1-1). Bucurestenii (cu om mai putin toata repriza secunda) au irosit un penalty in minutul 80 (Catalin Munteanu).

Otelul a deschis scorul prin Iorga (in minutul 24), dar Dinamo a egalat rapid: in minutul 28, Marius Niculae a transformat un penalty acordat pentru un hent in careul galatean. In finalul primei reprize, arbitrul Istvan Kovacs l-a eliminat pe Marius Niculae pentru un cot aplicat in figura adversarului – tinand cont de lipsa de intentie a jucatorului dinamovist, decizia lui Kovacs a parut excesiva si a fost criticata vehement de oficialii bucuresteni.

In partea a doua, Dinamo a fost obligata sa joace economicos si sa blocheze constructia adversarului. Chiar si in inferioritate numerica, echipa lui Liviu Ciobotariu a avut o sansa nesperata (dar si nemeritata) in minutul 80: arbitrul Istvan Kovacs (neinspirat, ca de obicei, miercuri seara) a inventat un penalty la un contact intre Sergiu Costin si Danciulescu. A executat Catalin Munteanu, insa a trimis pe langa poarta.

Dorinel Munteanu, antrenorul gazdelor: ”Am jucat mai mult de 60 de minute în superioritate. Cu acest joc nici nu puteam să câştigăm. M-a surprins atitudinea băieţilor cel puţin în prima repriză. S-a întâmplat ceva la echipă, o victorie nu are voie să ne salte aşa cum ne-a săltat azi. Am cerut în a doua repriză să desfacem jocul la margine, s-a făcut contrariul. I-am simţit pe băieţi că nu puteau mai mult. Sunt dezamăgit pentru ce s-a întâmplat azi. Avem patru sau cinci zile până la meciul cu CFR, sper să îşi revină echipa. În şase zile am jucat trei meciuri, nu este uşor. Ce să mai comentez arbitrajul când am avut o grămadă de probleme la echipă? Am pierdut două puncte după un joc bun pe care puteam să îl câştigăm. Sper să ne trezim şi să aducem puncte. Am o problemă de mentalitate, am uitat ce caracteristici are echipa, determinare, muncă…”

Directorul general Marius Stan consideră că Oţelul Galaţi ar fi trebuit să câştige: N-am înţeles nimic. Mă uitam şi nu înţelegeam ce se petrece. A fost un joc pe care în mod normal, la ce s-a întâmplat cel puţin în repriza a doua, trebuia să îl câştigăm. Din păcate n-am avut inspiraţie”.

Nicolae Badea contestă arbitrajul și pe Crăciunescu
„Spre deosebire de cei care l-au contestat într-o formulă convenită, noi am salutat revenirea lui Ion Crăciunescu în fruntea arbitrajului românesc, de la transparenţa iniţială dintr-o dată ne trezim cu necomunicarea brigăzilor de arbitri înainte de meci. Dacă am fi fost în situaţia aducerii de arbitri străini am fi procedat la fel? I-am fi anunţat dimineaţa să vină la Galaţi? Nouă ne trebuiesc arbitraje corecte nu lovituri. Dinamo în cele două deplasări a primit lovituri sub centură.
Eu nu pot decât să-mi exprim decamdată public două lucruri: domnul Crăciunescu trebuie să-şi asume responsabilitatea acestor delegări şi să evite situaţiile de recidivă la delegări. Maniera de delegare e o decizie care nu face parte din necunoscutele jocului, încep să cred că Crăciunescu face delegări cunoscute, nu necunoscute, pentru că nu pot să cred că s-a autopropus Şovre la Galaţi.
Majoritatea echipelor au cerut arbitri străini, am înţeles că nu se poate. Cred că nu vom avea arbitri străini pentru că o astfel de decizie trebuia luată la începutul campionatului. Sper să le luăm la revedere în curând de la cei care gestionează şi lasă să se perpetueze aceste erori”, a spus Badea.
Când rămâi în 10, când la Marius Niculae, unde nu a fost o lovire intenţionată, în locul unui fault în favoarea atacului se dă roşu, cred că nu mai putem vorbi de niciun echilibru. A fost un fault al lui Sîrghi la Marius Niculae. N-a fost o reacţie violentă, se poate spune că a fost o reacţie cu braţul a lui Marius Niculae.
Eliminarea înseamnă absenţa lui Marius Niculae şi în meciul cu Vaslui şi în meciul cu Rapid. Când am vorbit de premeditat nu am vorbit numai în meciul de astăzi, ci şi de meciurile viitoare. Partea inferioară a mâinii îl atinge pe Sîrghi şi aceeaşi fază a fost între Antal şi Pulhac”, a spus președintele dinamovist.