AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Etapa a XIX-a Surprizele au venit la final: Concordia...

Liga lui Mitică. Etapa a XIX-a Surprizele au venit la final: Concordia a bătut Oțelul, iar Sportul a câștigat la Piatra Neamț

Partida dintre Concordia și Oțelul părea un duel disproporţionat. Gălăţenii lui Dorinel Munteanu ocupau locul şase în clasament, iar o victorie îi putea apropia la 9 puncte de liderul Dinamo.
Singurul gol al meciului a fost marcat de Viorel Dinu, în minutul 66 al partidei. Moldovenii au încheiat meciul cu un om mai puțin pe teren, după eliminarea lui Silviu Ilie.
De cealaltă parte, Concordia era penultima în clasament, cu doar 11 puncte strânse în primele 18 runde. Gruparea din Chiajna a evitat înfrângerea în doar patru meciuri, din nouă, disputate pe teren propriu. De cealaltă parte, Oţelul a adunat 13 puncte în 10 partide disputate în deplasare.
Sportul Studențesc a dat lovitura la Piatra Neamț, impunându-se cu 2-1 pe terenul Ceahlăulu. Studenții au deschis scorul prin Ferfelea (foto), în minutul 28, însă moldovenii au egalat prin Gafița, două minute mai târziu. Cu puțin timp înainte de pauză, Lungu a adus toate cele trei puncte pentru Sportul, care a ajuns la trei succese în acest sezon și a urcat pe locul 15 în clasament.