AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Ceferiștii nu reușesc să se distanțeze de urmăritori, dar...

Liga lui Mitică. Ceferiștii nu reușesc să se distanțeze de urmăritori, dar păstrează avansul de cinci puncte

Liderul n-a izbutit să se impună la Vaslui deși a condus cu 1-0 (a marcat Roony) și a avut superioritate numerică din minutul 15, când Luz a fost eliminat. Moldovenii au egalat prin Wesley, în minutul 22. CFR păstrează avansul de 5 puncte în frunte, FC Vaslui urcă pe 3, având un golaveraj mai bun decât Steaua.
Vasluienii au avut primele ocazii de gol ale meciului. În minutul 3, Stanciu a pătruns în careu, însă Mureșan a deviat în corner mingea șutată de mijlocașul echipei gazdă. Câteva zeci de secunde mai târziu, Sînmărtean a centrat, Temwanjera a deviat inteligent, însă Anderson n-a reușit să reia cu capul deși se afla la doar doi metri de poartă!
În minutul 14, CFR Cluj a deschis scorul prin Roony, care a finalizat cu capul o centrare a lui Sougou. Gazdele reacționează nervos și Hugo Luz face un gest prostesc: îl lovește cu piciorul pe Sougou căzut… Tudor îi arată cartonașul roșu și FC Vaslui rămâne în 10 oameni.
Cu toate acestea, tot gazdele sunt mai periculoase. După ce Adailton trimite pe lângă poartă (min. 20), Wesley egalează cu un șut din 6 metri (min. 22).
În minutul 28, clujenii au ocazia de a marca la o bâlbă a lui Vranjes, însă niciunul nu reușește să finalizeze.
FC Vaslui începe repriza a doua fără Sînmărtean, care este înlocuit cu Paito chiar înainte de pauză. Cu toate acestea, tot vasluienii își crează ocazii de gol. Ratează mai întâi Temwanjera (min. 47), care trimite mult peste poarta lui Beto. Apoi Adailton centrează de două ori periculos.
În ultima parte a întâlnirii se joacă pe contre. Maftei blochează mingea șutată de Adailton (min. 65), iar apoi își intră în rol, care îl pune la încercare pe Borjan (min. 70 și 80).
Disputa a avut și câteva decizii controversate de arbitraj. În minutul 84, M. Constantin îl faultează în careu pe Hora, însă arbitrul Tudor n-a intervenit. Cu șapte minute înainte, vasluienii au solicitat eliminarea lui Rooney, care, în momentul în care a sărit la cap, și-a lovit cu mâna, în față, un adversar.
Ultima acțiune importantă de atac a avut-o FC Vaslui, în minutul 87, când Beto a respins balonul șutat de Raul Costin.