AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Zi plina de surprize! Real Madrid, invinsa de Borussia Dortmund....

Liga Campionilor. Zi plina de surprize! Real Madrid, invinsa de Borussia Dortmund. Rezultate, marcatori, clasamente

Real Madrid a inregistrat primul esec in actuala editie a Ligii Campionilor, pierzand meciul disputat in deplasare cu Borussia Dortmund, scor 1-2, in cea de-a treia etapa a fazei grupelor.
„Galacticii” si-au adaugat inca o partida fara victorie pe taram german in palmaresul de cosmar care acum cuprinde un singur succes, sase remize si nu mai putin de 16 infrangeri.

Nemtii au intrat bine in joc si, chiar daca au pierdut statistica la capitolul posesie, au avut o prezenta mult mai buna in preajma careului lui Iker Casillas.
Prima mare ocazie a meciului a venit de la Gotze, in minutul 28, cand sutul acestuia a fost respins in corner de goalkeeperul iberic. Nemtii au reusit sa marcheze opt minute mai tarziu, gratie lui Lewandowski, polonezul scuturand plasa cu un sut, pe jos, la coltul lung.

Gazdele n-au apucat insa sa se bucure prea mult, deoarece Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea doua minute mai tarziu. Portughezul a fost servit excelent de Ozil si l-a pacalit pe Wiedenfeller cu un lob bine plasat.
„Galben-negrii” au inceput bine si repriza secunda, Casillas fiind pus la incercare de doua ori, intai de Gotze, apoi de Reus, in primele sase minute. Inevitabilul s-a produs in minutul 64, cand Schmelzer a stabilit scorul final cu un sut din marginea careului, dupa un balon respins slab de portarul oaspetilor.

Echipa lui Mourinho ar fi putut egala cu doua minute inainte de final, insa Essien a ratat tinta dintr-o pozitie favorabila, iar tabela s-a oprit la 2-1 in favoarea formatiei gazda.
In urma acestui rezultat, Borussia Dortmund a preluat sefia Grupei D cu 7 puncte, in timp ce Real Madrid a cazut pe pozitia a doua, cu sase puncte. Locul trei este ocupat de Ajax Amsterdam (3 puncte) in timp ce Manchester City, campioana Angliei, se afla, in mod surprinzator, pe ultima treapa a ierarhiei.

Schalke 04, Olympiakos Pireu si Ajax Amsterdam au oferit surprizele serii, impunandu-se in fata echipelor Arsenal Londra, Montpellier, respectiv Manchester City.

Iata rezultatele inregistrate:

Grupa A

FC Porto – Dinamo Kiev 3-2 (Varela 15′, Martinez 36′ si 78′ / Gusev 21′, Ideye 72′)
Dinamo Zagreb – PSG 0-2 (Ibrahimovici 32′, Menez 43′)