AcasăEvenimentSportCHAMPIONS LEAGUE – Scoruri de maidan la Barcelona și Munchen, dar surpriza...

CHAMPIONS LEAGUE – Scoruri de maidan la Barcelona și Munchen, dar surpriza rundei a furnizat-o Ludogorets

CHAMPIONS LEAGUE La revenirea în grupele UEFA Champions League, Ludogorets a fost aproape de o mare surpriză pe terenul lui Basel. Cu Moți titular, bulgarii au condus cu 1-0 pe terenul elvețienilor, fiind apoi egalați, pe finalul meciului (1-1).

În celălalt joc al grupei A, PSG a remizat cu Arsenal, scor 1-1, în timp ce Napoli a bătut-o în deplasare pe Dinamo Kiev, 2-1.

Barcelona și Bayern au făcut spectacol cu Celtic și Rostov, ambele reușind să câștige clar disputele de pe teren propriu. Catalanii și-au luat revanșa după înfrângerea cu Alaves (1-2) și au trecut cu 7-0 de scoțienii de la Celtic, în timp ce bavarezii au învins-o clar pe debutanta Rostov, 5-0, la care Mevlja a fost titular și Prepeliță a intrat în minutul 64.

Campioana Germaniei devine prima echipă din UCL care ajunge la 13 victorii consecutive pe teren propriu, Bayern depășind recordul lui Manchester United.

Partida dintre Manchester City și Borussia Monchengladbach amânată, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, se va juca astăzi

Programul primei etape din faza grupelor Ligii Campionilor:

Marţi, 13 septembrie

Grupa A:

PSG – Arsenal 1-1 (‘1 Cavani / ’78 A. Sanchez)

680806_680806_cavani_gol

Basel – Ludogorets 1-1 (’80 Steffen / ’45 Cafu)

Grupa B:

Dinamo Kiev – Napoli 1-2 (’26 Garmash / ’36, ’45 Milik). Sydorchuk (D. Kiev) a fost eliminat în minutul 68.

Benfica – Beşiktaş 1-1 (’12 Cervi / ’90 Talisca)

Grupa C:

Barcelona – Celtic 7-0 (‘3, ’27, 60 Messi, ’50 Neymar, ’59 Iniesta, ’75, ’88 Suarez)

Manchester City – Monchengladbach – amânat

Grupa D:

Bayern – Rostov 5-0 (’28 Lewandowski – pen., ’45 Muller, ’53, ’61 Kimmich, ’90 Bernat)

PSV – Atletico Madrid 0-1 (Saul, min. 43)

Bayern Munich's Polish striker Robert Lewandowski celebrates scoring the opening goal from the penalty spot during the Champions League group D football match between Bayern Munich and Rostov in Munich, southern Germany, on September 13, 2016. / AFP PHOTO / CHRISTOF STACHE