AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Rostov Don a făcut instrucție cu Fleury

LIGA CAMPIONILOR – Rostov Don a făcut instrucție cu Fleury

Rostov Don a demonstrat încă o dată că este cea mai în formă echipă din grupa 1 a Ligii Campionilor. Echipa din Rusia nu i-a dat nicio şansă lui Fleury.

După 15 minute, gazdele conduceau cu 10-5, iar la pauză cu 21-12. Nici în repriza a doua nu s-a schimbat nimic pentru echipa din Franţa. Cu Ekaterina Ilina în formă de zile mari, handbalistele din Rusia au continuat să domine fără probleme, iar în minutul 45, gazdele aveau 14 goluri avans.

S-a terminat 38-21 pentru Rostov, care rămâne lider în grupa din care face parte şi HCM Baia Mare. Sportivele din Rusia au opt victorii şi un singur egal şi 17 puncte.

HCM este pe locul doi, cu 10 puncte în grupa 1 a Ligii Campionilor și este calificată și matematic în sferturile de finală, după victoria lui Rostov din această seară. În grupa principală 1, în cadrul penultimei etape, mai este de disputat meciul Larvik – Ferncvaros, al cărui rezultat este important pentru HCM Baia Mare, din perspectiva locului pe care îl va ocupa în clasamentul final.