AcasăEvenimentLIGA CAMPIONILOR - HCM Minaur, doar un egal în fața celor de...

LIGA CAMPIONILOR – HCM Minaur, doar un egal în fața celor de la Kadetten Schaffhausen (VIDEO)

Minaur Baia Mare a terminat la egalitate, scor 31-31, cu formaţia elveţiană Kadetten Schaffhausen, într-un meci din cadrul etapei a 3-a a Grupei D din Liga Campionilor. În urma acestui rezultat, campioana României a acumulat 3 puncte, fiind devansată de Skjern, Metalurg Skopje şi Motor Zaporojie, care au adunat câte 4 puncte.

Aflată într-una din cele mai grele perioade din ultimii ani, Minaur Baia Mare a reuşit să iasă cu capul sus dintr-o confruntare în care a trecut foarte des de la agonie la extaz şi invers, în special în partea secundă. În prima repriză, echipa lui Lars Walther a părut cam apatică, evenimentele din ultimele zile consemnate la club, fiind greu de uitat. Apărarea a fost depăşită destul de uşor, iar Kadetten a deţinut controlul. La pauză, elveţienii au intrat cu un avantaj de 2 goluri (scor 18-16), după ce au condus şi la o diferenţă de 4 goluri (scor 15-11).

Peter Tatai a fost cam singurul om din tabăra băimăreană care şi-a păstrat sângele rece şi a făcut ce a ştiut mai bine, adică să apere! Tot portarul maghiar a dat şi semnalul revenirii în partea a doua a jocului, prin câteva intervenţii extraordinare. În primele 10 minute, Minaur a primit un singur gol, a marcat cinci, iar Sala Lascăr Pană a revenit la atmosfera de altă dată, a marilor meciuri. S-a jucat apoi cu garda jos, cele două formaţii s-au succedat la conducere, dar parcă tot Kadetten a avut un plus şi a dat senzaţia că poate pleca cu victorie din Baia Mare.

Atunci când Minaur a avut cea mai mare nevoie de un salvator, la „înaintare” a ieşit tot Tatai, care a parat un 7 metri la 30-31, ulterior băimărenii au egalat prin Ivancsik, care a transformat sigur un 7 metri. Tot portarul maghiar a avut o intervenţie de unu la unu cu un adversar în ultimul minut, astfel că Minaur a avut şansa unei victorii de suflet. Bera a trimis mingea în bară, astfel că partida s-a terminat egal, 31-31. Băimărenii s-au împăcat în final cu acest egal, rezultat care menţine Minaur în cărţi din toate punctele de vedere, în primul rând al performanţei sportive.

Minaur Baia Mare – Kadetten Schaffhausen 31-31 (16-18)

Arbitri: Karim Gasmi, Raouf Gasmi (Franța)

Observator: Miroslav Baum (Polonia)

Aruncări de la 7m: 5 (5 transformate) – 6 (2)

Minute de eliminare: 10-10

HCM Minaur: Tatai, Pop – Ivancsik (8 goluri), Ostroushko (8), Sadoveac (5), Bera (4), Aflitulin (3), Cristescu (1), Fotache (1), Ghiță (1), Bușecan, Vilovski, Karacic, Marta, Ramba, Sabou.

Kadetten Schaffhausen: Portner, Marinovic – Linger (8 goluri), Pendic (6), Kuttel (5), Brannberger (4), Tominec (4), Csaszar (3), Maros (1), Alili, Cvijetic, Graubner, Koch, Meister, Muggli, Stojanovic