AcasăEvenimentSportLECȚIA DE TENIS - Simona Halep a câștigat în 59 de minute...

LECȚIA DE TENIS – Simona Halep a câștigat în 59 de minute și s-a calificat în sferturi la Toronto

LECȚIA DE TENIS Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat ușor în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, după ce a dispus de Barbora Strycova (Cehia), cu 6-1, 6-0.

Halep (25 ani), a doua favorită a competiției și deținătoarea titlului la Rogers Cup (anul trecut, la Montreal), a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a câștiga meciul cu Strycova (31 ani, 26 WTA).

Meciul a fost practic fără istoric, românca cedând un singur ghem, în primul set, și salvând două mingi de break. Simona Halep s-a impus cu 6-1, în 28 de minute! După mingea de re-break ratată, Strycova nu s-a mai remarcat decât la capitolul reacţii nepotrivite. A luat şi avertisment pentru limbaj vulgar.

Strycova a reușit 2 ași, dar a făcut și 5 duble greșeli, având 6 winners și 18 erori neforțate. Halep a comis două duble greșeli, a avut 9 lovituri direct câștigătoare și a făcut 17 erori neforțate.

Simona conduce cu 4-1 în meciurile directe cu Strycova, pe care a mai învins-o anul acesta, la Stuttgart, cu 6-2, 6-3, în optimi.

598baea895f9cf16f7f2d4ec

„Ieri am făcut un meci bun, ţinând cont că a fost primul din acest turneu. Meciul de ieri mi-a adus multă încredere, iar azi am vrut doar să fiu puţin mai agresivă, să domin meciul. Am încercat totul şi mi-a ieşit destul de bine. Sunt cu adevărat fericită că pot juca din nou în sferturi aici”, a declarat Halep, pe teren, la finalul întâlnirii cu Strycova.

Românca a controlat autoritar partida şi a profitat de fiecare şansă de care a beneficiat pentru a câştiga pe serviciul adversarei sale.

„Mă simt puternică la retur. Este probabil cel mai important lucru în jocul meu. De asemenea, am servit bine azi, cred că totul a mers în direcţia corectă în jocul meu”, a explicat Simona.

Halep și-a asigurat un cec de 58.185 dolari și 190 de puncte WTA, iar în sferturi va juca împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia (23 ani, 21 WTA), care a dispus în optimi de Catherine Bellis (SUA), cu 6-4, 6-2. Simona a câștigat singurul duel direct cu franțuzoaica, anul trecut, în optimi la Sydney, cu 6-4, 2-6, 6-1. Garcia a trecut în primul tur de Sorana Cîrstea, cu 6-2, 6-7 (4), 6-4.

În 2016 la Rogers Cup (turneu găzduit atunci de Montreal), Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 (ediție desfășurată la Toronto) a abandonat în finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvețiancă. În 2013, Sorana Cîrstea a fost învinsă în ultimul act de Serena Williams, cu 6-2, 6-0.