AcasăEvenimentSportLA POMUL LĂUDAT - Portugalia a eliminat Croația după un meci cu...

LA POMUL LĂUDAT – Portugalia a eliminat Croația după un meci cu prelungiri și un singur șut pe spațiul porții

Un şut pe poartă, un gol. Eficienţă maximă pentru naţionala Portugaliei, care s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2016, în urma victoriei obţinute în prelungiri în faţa Croaţiei, scor 1-0.

Unicul gol al partidei disputate la Lens a fost marcat în minutul 117 de Ricardo Quaresma, la singurul şut pe poartă din întregul meci şi la puţine secunde după ce croaţii au avut o bară.

Într-una dintre cele mai aşteptate confruntări din optimi, fanii au putut vedea prima ocazie abia în minutul 25, când Pepe a trimis cu capul peste poartă, după o lovitură liberă executată de Raphael Guerreiro.

Replica echipei lui Ante Cacic a venit de la Ivan Perisic. Cel mai bun croat de la Euro a scăpat pe partea dreaptă şi a încercat să-l surprindă pe Rui Patricio cu un şut la colţul scurt, dar mingea s-a dus în plasa laterală.

În partea a doua, croaţii au fost mai decişi, iar Brozovic, de două ori în mai puţin de un minut, şi Vida au fost aproape de deschiderea scorului. Portughezii nu au reuşit să fie periculoşi, dar ar fi putut primi un penalty în minutul 63, când Strinic a avut o intervenţie riscantă şi imprudentă asupra lui Nani.

Pentru prima oară din 1980 încoace, un meci de la un turneu final s-a încheiat fără vreun şut pe poartă în cele 90 de minute, iar cele două echipe au intrat în prelungiri, acolo unde ocaziile importante au aparţinut tot Croaţiei.

Pe rând, Kalinic, Vida şi Perisic, acesta din urmă trimiţând cu capul în bară în minutul 116, au fost aproape de gol, însă acesta a venit în poarta lui Subasic. Un contraatac purtat de Renato Sanches a fost continuat de şutul ratat al lui Nani, acesta transformându-se într-o pasă excelentă pentru Cristiano Ronaldo. Starul lui Real Madrid a fost blocat miraculos de Subasic, însă mingea a ajuns la Quaresma, care a trimis cu capul în poartă din 2 metri.

Doar doi jucători au reuşit în istoria Euro să înscrie mai târziu decât a făcut-o Quaresma. Zinedine Zidane marca din penalty chiar împotriva Portugaliei, la Euro 2000, în semifinale, iar un alt francez, Michel Platini, golgheterul all-time al Campionatelor Europene, reuşea acelaşi lucru în 1984, tot în penultimul act şi tot contra lusitanilor.

Firesc, croaţii s-au aruncat disperaţi în atac, iar în al doilea minut de prelungire al prelungirilor, Vida a ratat o nouă ocazie mare. Fundaşul lui Dinamo Kiev a trimis agonizant pe lângă vinclul porţii lui Rui Patricio.

S-a terminat 1-0 pentru Portugalia, care va fi prezentă pentru a şasea oară în sferturile de finală la Euro, o performanţă cu care nu se mai poate lăuda nicio altă echipă.

În faza umrătoare, Cristiano Ronaldo şi colegii săi vor întâlni Polonia, o altă echipă care s-a calificat dramatic. Polonezii au eliminat Elveţia, în urma loviturilor de la 11 metri. Partida se va disputa joi, la Marsilia, de la ora 22:00.