AcasăEvenimentSportÎNOT. CAMPIONATE MONDIALE  - Robert Glință, nou record național și locul 8...

ÎNOT. CAMPIONATE MONDIALE  – Robert Glință, nou record național și locul 8 la 200 m spate

ÎNOT. CAMPIONATE MONDIALE Înotătorul român Robert Glință a stabilit un nou record național în proba de 200 m spate în serii și s-a clasat pe locul 8 în finală, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale în bazin scurt (25 metri) de la Windsor (Canada), scrie agerpres.ro.

ÎNOT. CAMPIONATE MONDIALE Robert Glință,antrenat de directorul Liceului cu Program Sportiv din Baia Mare, Adrian Gherghel, a fost înregistrat în serii cu al optulea timp, 1 min 51 sec 92/100, nou record național. Vechea performanță era de 1 min 53 sec 71/100 și îi aparținea lui Răzvan Florea, din 7 decembrie 2006 (Helsinki).

În finală, Glință a fost cronometrat cu timpul de 1 min 52 sec 57/100 și a ocupat locul 8. Victoria a revenit polonezului Radoslaw Kawecki, 1 min 47 sec 63/100, americanul Jacob Pebley a terminat pe doi, în 1 min 48 sec 98/100, iar japonezul Masaki Kaneko a fost al treilea, cu timpul de 1 min 49 sec 18/100.

Robert Glință a corectat la Windsor recordurile naționale la toate cele trei probe la care a participat, 50, 100 și 200 metri spate.

Sud-coreeanul Park Taeh-wan a reușit să-l învingă la 1.500 m liber pe italianul Gregorio Paltrinieri, campionul olimpic, mondial și european al probei, în care deține și recordul mondial. Pentru Park a fost al treilea titlu mondial cucerit în Ontario, după cele de la 200 și 400 m liber.

Regina Mondialelor de la Windsor a fost maghiara Katinka Hosszu, care a cucerit 7 titluri și 9 medalii, ultima la 100 m fluture.