AcasăEvenimentSportÎNFRÂNGERE DUREROASĂ – CSM Știința Baia Mare a pierdut meciul cu Timișoara...

ÎNFRÂNGERE DUREROASĂ – CSM Știința Baia Mare a pierdut meciul cu Timișoara Saracens, scor 18-22

ÎNFRÂNGERE DUREROASĂ  La fel ca și cele două meciuri din acest an jucate acasă, cu C.S.Dinamo și C.S.A.Steaua ploaia și implicit starea gazonului au fost poate principalii adversari ai zimbrilor, formație obișnuită cu un joc elaborat în regim de viteză coroborat cu o circulație rapidă a balonului. Însă și așa singurele formații care au reușit să își adjudece SuperLiga de Rugby nu au făcut rabat atunci când rezultatul reprezenta factorul primordial în economia acestei a doua părți a campionatului.

Așa cum era de așteptat primele minute au fost cele de tatonare, nicuna dintre formații nepermițându-și erori în preajma propriilor buturi. Zimbrii sunt cei care deschid scorul, internaționalul tongan Sione Fakaosilea minutul 24 fiind cel ce avea să pună primele puncte pe tabela de marcaj, scor 5-0. Finalul de mitan avea să aducă alte modificări de scor în ciuda unui joc de uzură dus pe parcursul întregii reprize între cele două linii de 22. În minutul 40, Taniela Maravunawasawasa, fijianul aflat pe locul trei în clasamentul marcatorilor din SuperLigă cu 61 de puncte reușite, avea să mărească ecartul la opt puncte, pentru ca în minutele de prelungire, căpitanul oaspeților Marian Drenceanu cu un eseu, minutul 40+6 și Gabriel Conachecu o transformare să stabilească scorul primei reprize la 8-7.

Odată cu scurgerea timpului ploaia se întețește, sabotând potențialul de spectaculozitate a meciului. De acum încolo principala procupare a celor din teren devine menținerea echilibrului, iar orice schimbare de direcție a balonului sau rupere de ritm poate deveni avantaj sau dezavantaj pentru echipa în cauză. Acest lucru avea să se întâmple în minutul 51, Taniela Maravunawasawasa reușește o incercepție la centrul tongan Manumua Tevita, inițiază o cursă de circa 60 de metri pe flancul drept și culcă pentru a doua oară balonul în terenul de țintă al timișorenilor. Același sprinter transformă și scorul devine 15-7. Patru minute mai târziu sud-africanul Dumani Siphosethu Mtya vede cartonașul galben pentru un placaj înalt la Jody Rose. Oaspeții beneficiază de superioritatea numerică și reușesc în minutul 60 un eseu de penalitate, reducând diferența la doar un singur punct, scor 15-14. În ciuda omului în minus zimbri mai pun trei puncte pe tabelă, grație loviturii de penalitate reușită în minutul 68 de uvertura sud-africană Jonathan Bredell, scor 18-14.

Finalul avea însă să fie unul de coșmar, zimbri gafează în fazele importante derulate în propria jumătate, dând posibilitatea flankerului Vasile Rus minutul 80 să-și aducă pentru prima oară coechipierii în avantaj. Băimărenii încearcă să revină în joc însă se precipită și comit două infracțiuni, una dintre ele finalizată de neo-zeelandezul Luke Samoa, minutul 80+9. În ciuda punctului bonus defensiv reușit acest prim insucces de pe teren propriu din actuala stagiune ne coboară pe poziția a treia, iar ultimele trei jocuri acasă cu C.S.A.Steaua și cele două din deplasare cu C.SM.București și C.S.Dinamo devin cruciale în tentativa de a juca semifinala în fața propriilor suporteri.

C.S.M.Știința Baia Mare – Timișoara Saracens 18-22 (8-7)

SuperLiga de Rugby Etapa 9

Vineri 6 aprilie 2018 ora 14.30

Arena Zimbrilor Baia Mare

Televizat: Telekom Sport

Arbitrii: Cristian Șerban (București), Vlad Iordăchescu (București), Cătălin Dumitrescu (București)

Observator: Bogdan Budișteanu (Iași)

Arbitrul nr 4: Cristian Stoica (Baia Mare)

Arbitru video: Cristian Răduță (Brașov)

Omul meciului: Marian Drenceanu căpitanul echipei Timișoara Saracens

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Taniela Maravuwasawasa, 14.Ionuț Botezatu, 13.Michael Doneghan 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Jonathan Bredell, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Silviu Suciu, 2.Iuri Natriashvili, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Siphosethu Mtya, 6.Cristian Marian Chirică, 7.Sean Morrell, 8.Feofaaki Holoia

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Constantin Mardare Pristaviță, 18.Domițian Mureșan, 19.Mihai Dico, 20.Alexandru Țiglă, 21.Mihai Lămboiu, 22.Alexandru Bucur 23.Răzvan Ailenei

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci, Paul Rusu

Timișoara Saracens: 15.Gabriel Conache, 14.Stephen Shennan, 13.Jack Umaga, 12.John Leiataua, 11.Marius Simionescu, 10.Jody Rose, 9.Henry Ratu Seniloli, 1.Gigi Militaru, 25.Andrei Rădoi, 3.Losiloli Mesake Doge, 4.Valentin Popârlan, 5.Marian Drenceanu-cpt, 6.Randall Morrison, 7.Vasile Rus, 8.Michael Tua Stewart

Rezerve: 16.Marian Căpătână, 17.Christopher Apoua, 18.Samuel Mariș, 19.Ionuț Mureșan, 20.Viorel Sabău, 21.Kevin Luiters, 22.Luke Samoa, 24.Manumua Tevita

Antrenori: Sosene Anesi, Leonardo Ulises Gamboa

Evoluția scorului:

Min 24 Sione Fakaosilea – eseu reușit pe flancul drept (5-0)

Min 25 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu ratată

Min 31 Gabriel Conache – lovitură de pedeapsă de la circa 28 de metri din zonă centrală ratată

Min 40 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă de la 37 de metri din axul central (8-0)

Min 40 Marian Drenceanu – eseu izbutit pe partea stângă (8-5)

Min 40 Gabriel Conache – transformare eseu (8-7)

Min 51 Taniela Maavunwasawasa – eseu reușit pe dreapta după o incercepție reușită la centrul terenului (13-7)

Min 52 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (15-7)

Min 56 Dumani Sipsethu Mtya primește cartonașul galben pentruun placaj înalt la Jody Rose

Min 60 eseu de penalizare reușit în flancul stâng de formația bănățeană (15-14)

Min 68 Jonathan Bredell – lovitură de penalitate de pe partea dreaptă de la circa 28 de mtri (18-14)

Min 80 Vasile Rus – eseu izbutit pe flancul drept (18-19)

Min 80 Gabriel Conache – transformare eseu ratată

Min 80+5 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă din zonă centrală ce la 48 de metri ratată

Min 80+9 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă de la circa 37 de metri ușor lateral dreapta (18-22)

Sursă info și foto: Rugby Baia Mare/Alin Boțioc