AcasăEvenimentSportÎNAINTE DE MONDIALE – România a învins Cehia într-un meci de pregătire...

ÎNAINTE DE MONDIALE – România a învins Cehia într-un meci de pregătire disputat în Franța

Naţionala feminină de handbal a câştigat sâmbătă partida amicală contra Cehiei, scor 31 – 26 (16-13), la capătul unui meci în care selecţionerul Tomas Ryde a rulat tot lotul avut la dispoziţie pentru Campionatul Mondial.

Tricolorele vor debuta, la  CM din Danemarca, pe 5 decembrie, cu Porto Rico (ora 17:00), pe 7 decembrie va evolua contra Kazahstanului, pe 8 decembrie este programat meciul cu Spania, iar pe 10 și 11 decembrie, jocurile cu Norvegia, respectiv cu Rusia.

Cu excepţia a două handbaliste, Luciana Marin şi Eliza Buceschi, Tomas Ryde a testat toate jucătoarele pe care le-a înscris pe foaia de joc.

Victoria naţionalei nu a fost sub semnul întrebării în niciun moment. Adriana Nechita a fost cea mai bună jucătoare, reuşind să marcheze 9 goluri în 26 de minute de joc. Lucrul inedit al acestei dispute a fost faptul că România a reuşit să înscrie mai multe goluri cu „stângacele” decât au făcut-o tricolorele din partea stângă.

La nivel de interi, Patricia Vizitiu şi Melinda Geiger au marcat 7 goluri faţă de cele 5 înscrise de Cristina Neagu şi Gabriela Perianu. Dacă în calcule le prindem şi pe Adriana Nechita şi Laura Chiper, atunci partea dreaptă a avut o contribuţie mai mare de 50% la victoria împotriva Cehiei. E drept, Cristina Neagu a evoluat doar în primele 21 de minute, dar reuşitele „stângacelor” poate fi un semnal bun înaintea turneului final. În ultima vreme, tot greul la echipa naţională, în atac, a căzut pe umerii Cristinei Neagu.

În jocul de sâmbătă, s-a evidenţiat Ada Nechita, cu 9 goluri din 10 aruncări, urmată de Cristina Neagu (4) şi de Patricia Vizitiu (4).  Celelalte marcatoare ale României: Melinda Geiger (3), Ana-Maria Tănăsie (2), Laura Chiper (2), Aurelia Brădeanu (2), Gabriella Szucz (1), Valentina Ardean-Elisei (1), Oana Manea (1), Crina Pintea (1), Gabriela Perianu (1).

În poartă s-a aflat Ionica Munteanu până în minutul 40, care a parat 12 din cele 30 de aruncări  pe poarta sa, în timp ce Diana Petrescu s-a evidenţiat la două din cele 10 aruncări.

În primul meci amical din cantonamentul din Franţa, România (locul 5 în lume) a fost învinsă de ţara gazdă (poziţia 9 în topul IHF) cu 29 – 27. Cehia, care a ratat prezenţa la Mondiale ocupă locul 12 în lume.

Duminică România va juca ultimul meci de pregătire în Franța împotriva naționalei Cubei, echipă calificată la turneul final al Campionatului Mondial.