AcasăEvenimentSportIN DULCELE STIL PITURCA – Romania s-a chinuit 82 de minute cu...

IN DULCELE STIL PITURCA – Romania s-a chinuit 82 de minute cu Albania

România a câştigat sâmbătă, scor 1-0, în faţa Albanaiei, într-un amical jucat la Yverdon-les-Bains. Golul i-a aparţinut lui Raţ, dar evenimentul notabil al partidei a fost debutul lui Cristi Manea. Fundaşul dreapta de la Viitorul a devenit cel mai tânăr debutant din istoria României, după ce-a doborât un record ce data din 1928.

În timp ce unii se pregătesc de Mondiale, noi suntem gata de Europene. Şi în loc de America de Sud, şi partide cu Chile şi Uruguay, am ales Elveţia, şi meciuri cu Albania şi Algeria.  „Omul înţelept îşi face iarna car, iar vara sanie“, spune proverbul pe care s-a bazat şi Piţurcă, după perfectarea celor două amicale, ultimele înaintea începerii campaniei de calificare la Euro 2016, din toamnă, pe 7 septembrie.

Piţi are însă meritul că a încercat ceva nou, mai ales şi pe fondul accidentării lui Măţel. Cel mai mare este acela că l-a titularizat pe Cristi Manea, care la 16 ani şi 10 luni a devenit cel mai tânăr jucător din istoria naţionalei. Fundaşul dreapta al Viitorului, căruia patronul Gică Hagi îi prevede un viitor frumos, a jucat tot meciul şi a ieşit onorant.

Prima parte a meciului dintre Romania si Albania nu a insemnat deloc o mostra de spectaculozitate fotbalistica. Greoi, parca usor imobili, jucatorii ambelor formatii au intrat greu in joc, posesia la mijlocul terenului fiind preferata verticalizarilor, cel putin in prima parte a reprizei.
Albanezii s-au dovedit totusi insistenti, au adus mingea in jumatatea si chiar careul nostru, punand presiune la poarta lui Tatarusanu prin mai multe cornere si lovituri libere aproape de careu.
Cea mai mare ocazie a Romaniei a venit abia in ultimele 5 minute, cand portarul Berisha a scos doua mingi grele consecutiv, venite prin Grigore si Chipciu, in aceeasi faza. Acelasi Grigore avusese mai devreme si o alta ocazie, cand a sutat alaturi, dupa o pasa a lui Rat.
Nici partea secunda nu a inceput mai bine, totusi insistentele albanezilor erau la fel de clare la poarta lui Tatarusanu. Romania a inceput sa preseze incepand cu a doua jumatate a partii secunde, ratand cateva bune sanse de gol.

Mai intai Maxim a reluat usor peste dintr-o lovitura libera periculoasa, pentru ca mai apoi Rusescu sa devieze periculos in plin careu, Berisha fiind nevoit sa scoata in corner. La acest corner, Grigore a reluat iarasi periculos cu capul, acelasi Berisha avand un nou reflex salvator.
Golul a venit totusi, pe final, in minutul 82, dupa o invalmaseala destul de mare in careul albanez. Razvan Rat a punctat, dupa ce fundasii adversi respinsesera de pe linia portii, ulterior unei reluari cu capul a lui Maxim. A fost primul si singurul gol al unei intalniri in care Romania a castigat, dar nu a convins deloc prin jocul prestat.

Romania a intalnit pentru a 16-a oara cu Albania, in fata careia nu a mai pierdut de 66 de ani. Acest lucru se intampla in 1948. Ultimele doua meciuri s-au jucat in cadrul preliminariilor pentru Campionatul European din 2012. Ambele jocuri s-au incheiat cu acelasi scor, 1-1: in 2010, la Piatra Neamt, si in 2011, la Tirana.

Echipele de start:
Romania: 12. Tatarusanu – 4. Cr. Manea, 21. Dr. Grigore, 6. Chiriches, 3. Rat – 5. Bourceanu, 18. Pintilii – 16. Nicolita, 7. Chipciu, 20. Maxim – 9. Marica (cpt.).
Rezerve: 1. Pantilimon, 2. Matel, 8. Lazar, 10. Cr. Tanase, 11. C. Matei, 13. Vatajelu, 15. Mitrea, 17. V. Gaman, 19. Rusescu, 22. Fl. Tanase, 23. S. Lung jr.
Albania: 1. Berisha – 2. Lila, 6. Curri, 5. Cana (cpt.), 7. Agolli, 20. Kace, 8. Abrashi, 3. Lenjani, 11. Vila, 9. Kapplani, 16. Cikalleshi.