AcasăEvenimentSportHCM, PRIMUL TROFEU - Baia Mare revine acasă cu un turneu câștigat,...

HCM, PRIMUL TROFEU – Baia Mare revine acasă cu un turneu câștigat, dar şi cu Allison Pineau accidentată

HCM Baia Mare a câştigat turneul amical din Slovacia organizat de Iuventa Michalovce, pentru al doilea an consecutiv, după ce a câştigat toate cele trei jocuri susţinute. După 32-30 cu echipa gazdă şi 28-27 cu Debrecen, echipa pregătită de Aurelian Roşca şi Ioan Băban a obţinut duminică cea mai clară victorie, 27-23 cu Podravka Koprivnica.

De remarcat faptul că echipa croată este deja calificată în grupele Ligii Campionilor, în timp ce HCM va juca peste aproximativ o lună turneu de calificare pentru a ajunge în această fază a întrecerii europene.

Ultimele 10 minute ale jocului cu Podravka au fost şi cele mai convingătoare ale echipei din Baia Mare în turneul din Slovacia, cel puţin după evoluţia scorului. De la 21-20, vicecampioana României s-a distanţat la 27-21 cu trei minute înainte de final.

HCM Baia Mare revine, aşadar, acasă cu un bilanţ de patru victorii şi înfrângere după cele 5 meciuri susţinute în Ungaria şi Slovacia, în 5 zile consecutive. Până să ajungă la Michalovce, băimărencele au mai disputat două jocuri în Ungaria, cu Gyor (15-27) şi Erd (29-18).

Partea neplăcută a acestui turneu este accidentarea franţuzoaicei Allison Pineau. După cum se precizează pe site-ul oficial al clubului, coordonatorul de joc a alunecat şi s-a accidentat la genunchi chiar la primul atac al echipei în partida de vineri cu Iuventa Michalovce. După investigaţii mai amănunţite se va şti şi cât de serioasă este accidentarea franţuzoaicei Pineau.