AcasăEvenimentHANDBAL. TURNEU INTERNAŢIONAL - Victorii pentru CS Minaur şi România U21 în...

HANDBAL. TURNEU INTERNAŢIONAL – Victorii pentru CS Minaur şi România U21 în prima zi la Baia Mare Winter Cup

Clubul Sportiv Minaur și Academia de Handbal Minaur Baia Mare organizează, în perioada 12-14 ianuarie, Baia Mare Winter Cup. Este  cel mai puternic turneu internațional de tineret din România.

Competiţia a avut o primă zi extrem de spectaculoasă, cu un handbal de calitate, echipele românești ieșind învingătoare din ambele confruntări.

CS Minaur a învins Ferencváros, în timp ce România U21 a trecut de maghiarii de la Pick Szeged.

În prima partidă de la Baia Mare Winter Cup, tineretul de la CS Minaur s-a impus în fața echipei similare de la Ferencváros TC cu scorul de 36-25 la capătul unui joc pe care l-a dominat pe tot parcursul său. La pauză, CS Minaur a avut 12 goluri în avantaj, scor 19-7.

Al doilea meci al zilei le-a avut față în față pe reprezentativa României sub 21 de ani și Pick Szeged. Învingătoare fiind declarată naționala de tineret, scor 32-23, după ce la pauză au avut un avantaj de doar trei goluri, scor 14-11.

Sâmbătă, în a doua zi a turneului, sunt programate două meciuri, după următorul program:

ora 16:00, România U21 – Ferencvaros Tornai Club
ora 19:45, CS Minaur – Pick Szeged