AcasăEvenimentSportPLAY OUT – Minaur Baia Mare câștigă pe terenul liderului

PLAY OUT – Minaur Baia Mare câștigă pe terenul liderului

HCM Minaur a câștigat partida din deplasare de la Energia Tg. Jiu, scor 24-25. A fost o partidă foarte echilibrată, diferența maximă înregistrată între cele două echipe fiind de două goluri. La pauză, Energia Tg. Jiu a intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 13-12.

Gazdele au început bine jocul, conducând cu 4-2 după numai cinci minute de joc, acesta fiind singurul moment din prima repriză în care una dintre cele două echipe s-a distanțat la mai mult de un gol. În minutul 15, HCM Minaur a condus cu 8-9. Cu trei minute înainte de final, HCM Minaur preia din nou conducerea, scor 11-12 pe fondul unei eliminări de două minute primite de Energia, care însă reușește să revină, conducând la pauză cu un avantaj minim, scor 13-12.

Imediat după reluare, gazdele se desprind pentru a doua dată la două goluri, scor 14-12, însă HCM Minaur a marcat două goluri consecutive, egalând astfel la 14. În minutul 40, Energia Tg. Jiu a restabilit diferența maximă de două goluri, scor 16-14. HCM Minaur a revenit pe tabela de marcaj, iar în minutul 45 intră pentru prima dată în avantaj în repriza a doua, scor 16-17.

Echipa noastră a mai condus o dată (18-19), după care Energia Tg. a marcat trei goluri consecutive, ducând scorul la 21-19. Totuși, HCM Minaur nu a renunțat și a revenit în avantaj cu patru minute înainte de finalul jocului, scor 22-23. Aceasta a fost și diferența înregistrată la final, scor 24-25.

Etapa următoare, a treia din Play-out, HCM Minaur va evolua miercuri 20 aprilie pe propriul teren împotriva ultimei clasate, nou-promovata CSU Danubius Galați.

Sursa: minaur.ro