AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Campionilor. Olchim Râmnicu Vâlcea s-a calificat în semifinale!

Handbal. Liga Campionilor. Olchim Râmnicu Vâlcea s-a calificat în semifinale!

Oltchim Râmnicu Vâlcea s-a calificat duminică în semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formaţia slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 30-26 (17-15), în Sala Sporturilor ”Traian”, într-un meci din Grupa a 2-a principală a competiţiei.

Oltchim va juca pentru a treia oară în semifinalele Ligii Campionilor, după 2009 şi 2010 (când a disputat şi finala), adversară fiindu-i formația maghiară Gyor, prima partidă fiind programată pe terenul româncelor .

Vâlcencele aveau nevoie de un egal pentru a-şi asigura prezenţa în penultimul act al competiţiei înaintea ultimei partide din grupă şi au reuşit un succes.

Prima repriză a fost destul de echilibrată, Oltchim având totuşi pe final avans de trei goluri, 16-13 (28), iar la pauză 17-15. În partea secundă, Krim a reuşit egalarea (17-17), dar gazdele s-au desprins iar, la 20-18 (38), 21-19 (40) şi apoi chiar la 24-19 (44). Oltchim a avut şapte goluri pe tabela de marcaj, 27-20 (49) şi soarta partidei era decisă.

Finalul nu a fost unul prea bun pentru echipa lui Radu Voina, dar portarul Luminiţa Dinu a apărat excelent, consfinţind succesul campioanei României, în faţa a 3.000 de spectatori entuziaşti. Oltchim câştigase şi la Ljubljana, cu 31-25.

În clasament, pe primul loc se află Buducnost Podgorica, 8 puncte (4 jocuri), urmată de Oltchim, 7 p (5 j), RK Krim Mercator, 2 p (5 j), Metz Handball, 1 p (4 j).

Oltchim va juca ultimul meci din grupă la Podgorica cu Buducnost, rezultatul contând doar pentru palmaresul celor două echipe.