AcasăEvenimentSportHANDBAL. JUNIORI I - CSS 2 Baia Mare termină Turneul Semifinal Grupa a...

HANDBAL. JUNIORI I – CSS 2 Baia Mare termină Turneul Semifinal Grupa a II-a pe locul 4

HANDBAL. JUNIORI I Calificat în faza semifinală a DN Handbal Juniori I masculin după ce a terminat pe locul 4 în seria F a Fazei I, CSS 2 Baia Mare a jucat în Turneul semifinal Grupa a II-a, desfăşurat la Turda în perioada 22-26 martie.

În primul meci CSS 2 Baia Mare nu a avut nicio şansă în faţa echipei din Bacău, pierzând categoric, 18-41. De altfel băcăuanii s-au calificat fără probleme de pe primul loc, câştigând la scor toate cele 5 partide.

Cu puţin noroc, meciul pierdut în faţa LPS Mihai Viteazu Alba Iulia (26-28) putea fi câştigat. La pauză conduceam cu 15-12, cea mai mare diferenţă de scor în favoarea noastră fiind însă de 5 goluri.

Echilibrată a fost şi partida pierdută cu CSS Medgidia, scor 21-25, la pauză scorul fiind egal, 11-11.

Meciul cu CSS Ploieşti, ultima clasată la acest turneu, a fost câştigat fără probleme de băieţii noştri, 46-30.

O evoluţie foarte bună a avut CSS 2 Baia Mare în ultimul meci, învingând cu 21-18 pe LPS I. Balaş Soter Buzău, echipă care în urma acestui turneu s-a calificat în faza finală a competiţiei alături de CS Ştiinţa Municipal Bacău.

CSS 2 Baia Mare s-a clasat onorabil pe locul 4 al turneului semifinal, cu o echipă mai tânără şi mai puţin experimentată decât celelalte, majoritatea sportivilor băimăreni fiind în primul an de juniorat I (născuţi 1999). Cu aceeaşi echipă va aborda CSS 2 Baia Mare şi sezonul viitor al DN Juniori I, ceea ce ne dă speranţe pentru un parcurs mai bun şi mai lung.