AcasăEvenimentSportHANDBAL JUNIOARE II – Victorie în deplasare pentru CS Phoenix

HANDBAL JUNIOARE II – Victorie în deplasare pentru CS Phoenix

HANDBAL JUNIOARE Junioarele II de la CS Phoenix Baia Mare au învins, în deplasare, cu 23-10 (12-3), CSŞ Viitorul Cluj Napoca într-un meci desfăşurat în cadrul etapei a III-a a Campionatului Naţional – seria H.
HANDBAL JUNIOARE Gazdele au deschis scorul în minutul 1, însă a fost doar un simplu „foc de paie” pentru că băimărencele au egalat după câteva secunde.

CS Phoenix a preluat conducerea în minutul 4 (1-2) şi nu a mai cedat iniţiativa până la finalul jocului, diferenţa luând proporţii odată cu trecerea timpului: 1-4 (5’), 3-13 (27’), 5-19 (37’), 8-22 (46’), 10-23 (50’).
Meciul s-a desfăşurat în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca şi a fost arbitrat de cuplul bistriţean Gabriel Biriş – Paul Coroban.

Junioarele antrenate de Sorin Rădulescu au obţinut a doua victorie în acest sezon şi au punctaj maxim, fiind la egalitate de puncte cu CS Marta.
Etapa viitoare este programat derby-ul local dintre CS Phoenix şi CS Marta (duminică, 23 octombrie – de la ora 10, în sala de sport a Şcolii „V. Alecsandri”).

CSŞ Viitorul Cluj: Mărcuş 1 gol, Ştefănescu – Sabău 7 (1), Lung 2, Soponar, Voişan, Rusu, Nuţescu, Miron, Negrilă, Dan, Bande, David, Gordea, Roşca. Antrenori Rodica Petruş şi Cristina Iurian.
CS Phoenix: Cherecheş, Ţiple – Conţiu 5, Surducan 3, Marton 3 (1), Toma 3, D. Pop 3, Demian 2, Cîmpean 2, Bîscă 1, Muntean 1, Oros, Zola, Puicar, Horj, Băcanu. Antrenor Sorin Rădulescu.
Aruncări de la 7 m: 2-2 (transformate 1-1).
Minute de eliminare: 8-12 (Voişan a fost descalificată în minutul 26).